Дивовижна Хортиця: крісло Катерини сконцентрувалось в Запоріжжі

Дивовижна Хортиця: крісло Катерини сконцентрувалось в Запоріжжі

Проїжджаючи Дніпрогес мало хто замислювався про історію скель, які відразу видніються з греблі. Хоча їх історія тягнеться не одне сторіччя та покрита багатьма легендами. Сьогодні розповідаємо про одну зі скель - крісло Катерини.

До приходу радянської влади запорізькі землі часто відвідували російські імператори. У 1787 році під час подорожі по Дніпру у селі Верхня Хортиця зупинялася імператриця Катерина II.

З листа Потьомкіна до Катерини II: "Я, матінко, прошу глянути на тутешнє місце, як на таке, де слава твоя - оригінальна".

Багато місцевих мисів і скель мають свою історію. Найближча до правого берега Дніпра скеля називається "Крісло Катерини" або "Диван Цариці". Імператриця Катерина Велика у  1787 році після закладення каменя у фундамент Преображенського собору майбутнього Катеринослава продовжила свою подорож по Дніпру і вирішила оглянути Запорізьку Січ, що розташовувалася на острові Хортиця. Запорізькі козаки пояснювали їй, що згідно з сьомою заповіддю, жінкам заборонено бувати на Січі. Карали стратою жінок-порушників. Але імператриці закон не писаний!

Запорожцям нічого не залишалося робити, як посадити її в човен і повезти до острова, а самим викликати своїми магічними силами небувалу бурю. Дніпро був спокійний і тихий, але тут раптом піднялася страшна буря, подув сильний вітер, річка захвилювалася, човен стало крутити - ніяк не можна підійти до Хортиці. Кружляли, крутилися так довго, поки не стемніло, та човен прибилася до найближчої скелі. Там, на голому камінні, Катерина II просиділа ніч, так і не потрапивши на Січ. Заповідь була дотримана, честь запорожців збережена. З того часу скеля й отримала своє ім'я.

Швидше за все Катерині розповіли стару легенду про цю скелю, після чого імператриця сама виявила бажання побувати там. Легенду цю любили розповідати місцеві рибалки. Жила в цих місцях дівчина, звали її Ганнуся, полюбила хлопця, якого чекала щодня на краю скелі, звідки одного разу впала і розбилася. Хлопець той був німий, але страждаючи від втрати коханої знайшов голос і закричав несамовито. Кажуть, що так він перетворився в луну. У цій скелі є своя особливість - вона дає відлуння, який  в точності повторює голос. А дівчина перетворилася в скелю, що нагадує крісло. Раніше рибалки приводили сюди своїх наречених і клялися тут їм у вірності й любові, які відлунювали їх слова по Дніпру ...

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі