Договірні тендери та фінансові злочини: що коїться на ДП «Місцеві дороги Запорізької області»

Договірні тендери та фінансові злочини: що коїться на  ДП «Місцеві дороги Запорізької області»

Чи буде директор підприємства притягнутий до відповідальності після оприлюднення численних фактів корупції та привласнення бюджетних коштів?

За результатами тривалого журналістського розслідування, присвяченого зловживанням під час проведення тендерів та виконання робіт у галузі ремонту та будівництва автошляхів на Запоріжжі, широкому загалу стали відомі численні факти корупції та привласнення бюджетних коштів з боку профільних посадовців та керівника ДП «Місцеві дороги Запорізької області» Геннадія Тімченка.

Розслідування тривало майже пів року, і за цей час журналісти знайшли більше інформації і доказів протиправної діяльності керівника держпідприємства та високопосадовців Запорізької ОДА, ніж запорізькі правоохоронці. До того ж, навіть після публікацій у ЗМІ, правоохоронні органи вперто «не помічають» розкрадання бюджетних коштів у надвеликих розмірах посадовцями ДП «Місцеві дороги Запорізької області» і не вживають жодних дій, аби припинити ці зловживання. 

Отже, підсумовуючи зібраний матеріал, спробуємо його узагальнити та доступно пояснити загалу, що насправді відбувається на держпідприємстві і чому його керівник може бути причетним до вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Читайте також: Корупція і фальсифікації: Як на Запоріжжі приватні фірми виграють тендери на ремонт доріг

Геннадій Тімченко має тривалий досвід управління підприємством, яке виступає замовником послуг з ремонту автошляхів, досконало вивчив та проаналізував об’єми державних замовлень та ціни на зазначені види робіт, налагодив тісні особисті та службові стосунки з керівниками та власниками фірм, які надають послуги з ремонту автошляхів. Ці обставини, а також кількість та масштабність виявлених зловживань дають підстави припустити, що пан Тімченко, після призначення на посаду директора ДП «Місцеві дороги Запорізької області», свідомо прийняв рішення про особисте збагачення шляхом організації заволодіння коштами ДП «Місцеві дороги Запорізької області».

Крім того, вочевидь, до реалізації корупційних схем був дотичний вже колишній голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль, якому Геннадій Тімченко завдячує призначенням на посаду директора ДП та без згоди (чи за сприяння?) якого ці зловживання в особливо великих обсягах були б неможливими.

Ймовірно, до правопорушень щодо заволодіння коштами ДП «Місцеві дороги Запорізької області» в особливо великих розмірах Геннадій Тімченко міг залучити деяких співробітників очолюваного ним держпідприємства. Зокрема, Циганкова П.В., Ковальову Н.В., Кошик О.С., Цинку В.О., Максименко С.І. та Столяренко Л.І., з якими він працював у різних державних установах останні чотири роки. А це, в свою чергу, дає підстави говорити про створення та протизаконну діяльність під керівництвом директора держпідприємства цілої злочинної групи.

Оприлюднені дані можуть свідчити про те, що метою діяльності зазначеної групи було і залишається заволодіння коштами ДП «Місцеві дороги Запорізької області» в особливо великому розмірі, у тому числі, через забезпечення перемоги у відкритих торгах, що будуть проводитися держпідприємством, ряду фірм – суб’єктам підприємницької діяльності. За інформацією джерел, ці фірми, аби вигравати тендери та отримувати замовлення на виконання робіт за бюджетний кошт, надали згоду повертати організатору торгів грошові кошти у розмірі 20 % від суми укладеного договору.

При цьому, ймовірно, Геннадій Тімченко визначав конкретні завдання для кожного з учасників організованої групи, зусилля яких спрямував на їх виконання, та розподіляв між ними функції, ролі, завдання та обов’язки.

В такий спосіб, заради заволодіння коштами ДП «Місцеві дороги Запорізької області», знаючи про протиправність своїх дій, починаючи з  січня 2019 року пан Тімченко, швидше за все, надавав усні вказівки членам тендерного комітету держпідприємства. Останні, у свою чергу, зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи його усупереч інтересам ДП, забезпечили визнання переможцями відкритих торгів заздалегідь визначених фірм.

Читайте також: Чи стане на заваді реформам президента Зеленського на Запоріжжі «дорожня мафія»?

Інсайдери повідомляють, що Геннадій Тімченко особисто здійснював постійний контроль за ходом проведення тендерних процедур та забезпечував координацію дій членів тендерного комітету, з метою забезпечення перемоги у відкритих торгах підконтрольних підприємств.

Так, за наявної інформації, заступник голови тендерного комітету Ковальова Н.В. особисто здійснювала підготовку необхідних документів для участі зазначених підприємств у відкритих торгах, оголошених ДП «Місцеві дороги Запорізької області».

Рішеннями тендерного комітету держпідприємства переможцями відкритих торгів визнавались, зокрема, фірми, які не відповідали передбаченим законом кваліфікаційним критеріям, були створені за декілька місяців до початку тендерів, у відношенні директорів яких слідчими проводиться досудове розслідування за фактами підроблення документів під час участі у тендерних закупівлях по наданню послуг з ремонту доріг Запорізької області. Надалі кошти, які надходили від ряду підприємств, учасниками угрупування використовувались на власний розсуд.

Таким чином, під час проведення тендерних процедур, замовником яких виступало ДП «Місцеві дороги Запорізької області», систематично допускалися порушення вимог законодавства, які регламентували їх проведення, внаслідок чого ці торги мали бути скасовані.

Попри це, у період лише з березня по липень 2019 року за результатами проведення відкритих торгів між ДП «Місцеві дороги Запорізької області» та підконтрольними суб’єктам підприємницької діяльності було укладено договори про закупівлю послуг на загальну суму понад 267 млн грн.

Читайте також: Запорізькі посадовці й бізнесмени збираються «закатати» в асфальт 9 млн гривень?

З урахуванням вищевикладеного, ймовірно, Геннадій Тімченко може бути причетним до організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання особою своїм службовим становищем, що вчинено в особливо великих розмірах організованою групою, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

Просимо правоохоронні органи розглянути дану публікацію як повідомлення про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст. 214 КК України.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі