Думки експертів: З врученням Томосу боротьба тільки розпочалася

Думки експертів: З врученням Томосу боротьба тільки розпочалася

Починаючи з 6 січня 2019 року Православна церква України є незалежною, та займає 15 місце «за честю» всіх православних церков у світі. Крім того було визнано «законними» всі дії та таїнства, що були зроблені в УПЦ Київського патріархату за весь час існування. 

Однією з визначних подій кінця 2018, початку 2019 року, стало об’єднання православних церков в Україні, зокрема УПЦ( Київського патріархату), Української автокефальної православної церкви і УПЦ (Московського патріархату) і створення нової – церкви Православної Церкви України. Нова об’єднана церква отримала Томос – тобто важливе послання з питань церковного устрою, про визнання новоствореної церкви – автокефальною, тобто самокерованої, незалежної частини Вселенської Православної Церкви.  Яка підпорядковується Вселенському Патріарху.

Для розуміння ситуації необхідно розглянути систему устрою православних церков в світі. В системі автокефальних церков, є декілька перших церков, що були основані  ще апостолами, або першими Євангелістами, згідно з церковним переданням.

Існує 4 перші церкви:

1 – Константинопольска церква, або Вселенський патріархат яка була основана Апостолом Андрієм.

2 - Александрійська православна церква, засновник євангелістом Марко (Святий Марк, автор євангелія от Марка).

3 - Антіохійська православна церква, заснована апостолами Петром і Павлом

4 - Єрусалимська православна церква заснована апостолами, перший предстоятель апостол Яків.

Саме ці церкви мають найбільш давню історію та походять від першоджерел виникнення християнства у світі. При цьому Константинопольський патріархат або Вселенський патріархат є «першим за честю» серед інших рівних церков. 

Крім того всі незалежні та умовно рівні церкви розташовуються за певним порядком (відповідно до честі), першими йдуть 4 перші церви, засновані ще з апостольських часів, потім ті, яким було надано або визнано їх автокефальність – незалежність. Всього таких церков було ще 10. Так Російська православна церква йде п’ятою за честю далі Сербська і т.д.

На розташування за честю впливає час створення, кількість прихожан, впливовість церкви і т.д. Саме в такому порядку «за честю» і формується загальна політика розвитку православ’я, збереження устоїв церкви. 

Слід зазначити, Російська православна церква - одна з впливових структур в системі православ’я, але все ж таки відповідальною за збереження канонів і традицій, координатором всіх дій, підтриманням догм і правил православної церкви є Константинопільска церква, або Вселенський патріархат, основна юрисдикція цієї церкви - повсемісна.  Натомість всі інші церкви мають визначену юрисдикцію – ті країни, де ця церква може діяти, наприклад РПЦ діяла і мала юрисдикцію у всіх країнах колишнього СРСР та частково в Китаї та Японії. 

В Україні традиційно була юрисдикція РПЦ, де на законних підставах діяли храми Російської православної церкви. Крім того паралельно з Незалежністю України була створена Українська православна церква Київського патріархату.

Існування якої було під великим питанням, щодо її канонічності та визнання у світі, в тому числі в православному світі. Церков діяла в незалежній країні, але для церковних канонів це не має значення. Україна знаходилась під юрисдикцією РПЦ, а тому фактично були визнані тільки церкви УПЦ (МП).  УПЦ (КП) і всі дії, і таїнства, які були зроблені в церкві УПЦ Київського патріархату з точку зору канонічності (правильності або законності) були під питанням. Цим часто користувалась в своїх інтересах, та постійно наголошувала Православна церква Московського патріархату (жахливі випадки у відмові проводити обряди поховання хрещених в церквах Київського патріархату, це наслідок такої політики, та рішення РПЦ, філіалом якої є УПЦ (МП)). 

Тому з подальшим розривом відносин з Росією, та загостренням конфлікту між різними православними церквами в Україні  (фактично церквами одного віросповідання) та за підтримки держави - Православній церкві України було надано право на автономію, з підпорядкуванням безпосередньо Вселенському патріархату. Таке ж право, як і у інших 10 автокефальних церков, яким надана такі ж привілеї.

Фактично на сьогоднішній день юрисдикція Російської православної церкви не поширюється на Україну. І серед православних церков тільки Православна церква України має юрисдикцію на всій території України.

Така ситуація повністю не влаштовує РПЦ, яка має приблизно рівну кількість приходів в Росії та в Україні, і не збирається полишати таку велику (за кількістю населення і кількості православних вірян) країну. Тому на сьогоднішній день РПЦ не визнає надане Православній церкві  Україні право на автономію, та обірвало стосунки з Вселенським патріархатом («першим за честю»)  в православному світі. Крім того РПЦ веде активну міжнародну політику з пошуку союзників серед інших автокефальних церков для протистояння рішенням Вселенського патріархату. 

Тому формування автономної церкви, та її боротьба за свої права з врученням Томосу тільки розпочинається. Безперечно, що все залежить від сили віри та силу духу українців, їх здатності об’єднатися для спільної справи, та втримати всі здобутки.

--

Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. 

Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

*Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні і коротку інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі