Гроші за шкоду: чому мільйони з екофондів не працюють на охорону довкілля Запоріжжя?

Гроші за шкоду: чому мільйони з екофондів не працюють на охорону довкілля Запоріжжя?

Згідно із Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони довкілля створюються на місцевому та державному рівні так звані екофонди. Основним джерелом грошових надходжень є кошти екологічного податку, який платять підприємства, які забруднюють довкілля: здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, скидають забруднюючі речовини у водні об’єкти, розміщують відходи тощо.

Найбільшими такими платниками є металургійні заводи, теплових електростанції, добувні компанії тощо. До фондів також надходять інші кошти грошових стягнень за шкоду, заподіяну довкіллю.

За останніми даними Запорізького обласного центру МОЗ України, повітря у місті забруднене промисловими забруднювачами та отруйними токсичними газами. В місті щодня фіксується перевищення викидів у повітря в 2-3 рази вище норми. На одну людину припадає понад 100 кілограмів шкідливих речовин. А за кількістю шкідливих викидів наше місто входить в трійку найнебезпечніших міст для життя в Україні.

Так, нещодавно було виявлено перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин у повітрі: сірководню – в 1,1 раза, фенолу – 1,3 раза, сірковуглецю - в 1,6 раза вище за норму. Взяти лише сірководень, – це токсичний газ, який подразнює дихальні шляхи й очі. Фенол – промисловий забруднювач, який є вкрай токсичним для людини. Викликає порушення діяльності нервової та серцево-судинної системи, подразнюю шкіру, слизові оболонки дихальних шляхів і очей. Сірковуглець отруйний. При отруєнні виникають головний біль, запаморочення, судоми, втрата свідомості. Промисловий пил викликає захворювання легенів.

А згідно з результатами дослідження, які нещодавно проводив «Центр екологічних ініціатив «Екодія» (Україна), компанія «Арніка» (Чехія) та експерти Хіміко-технологічного інституту (VSCHT) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки, ВП Запорізька ТЕС ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (м. Енергодар, Запорізька область) посіла 6 місце в рейтингу підприємств-забруднювачів атмосферного повітря України. На 10 місці - ПАТ "Запоріжсталь" (м. Запоріжжя, Запорізька область).

Поки місто «задихається» від токсичних газів, гроші з «екофонду» витрачаються аби куди, тільки не на впровадження сучасної системи моніторингу забруднень

У 2017 році до державного бюджету надходило 20% екологічного податку, ще 25% — до місцевих бюджетів, а 55% лишалися у розпорядженні відповідної обласної ради. У 2018 році розподіл змінили на користь держави, і тепер 45% йде на центральний рівень, відсоток громад лишився без змін, а в область тепер надходить лише 20 % податку.

Куди й в яких сумах йдуть гроші з “екофондів” у Запоріжжі: детально

Аби розібратися, скільки, та на які заходи йдуть гроші зі спецфонду у Запорізькому регіоні, наша редакція направила низку інформаційних запитів до екологічного департаменту ОДА та міськради. Який був обсяг фінансування, на що витрачали кошти, чи є заходи природоохоронними і що заплановано на 2019 рік - дивіться далі.

Місто Запоріжжя - 2017 рік

Згідно з інформацією департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, впродовж 2017 року до спеціального фонду бюджету Запоріжжя надійшло коштів екологічного податку в сумі 21 779 752,04 млн. грн. Грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та ін. діяльності - 1 033 072, 73 млн. грн. Залишки минулих періодів становили 11 314 578, 00 млн. грн.

Нагадаємо, особливістю перебування екологічних коштів на рахунках держказначейства є те, що по закінченню бюджетного періоду невикористані кошти не повертаються на центральний казначейський рахунок державного бюджету України. Це єдиний випадок, коли гроші десятиліттями накопичуються на рахунках (залишки). Цим вони, власне, і приваблюють можновладців.

Місто Запоріжжя - 2018 рік

Впродовж 2018 року до спеціального фонду бюджету надійшло коштів екологічного податку в сумі 24 810 238, 66 млн. грн. Грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства - 1 172 939, 08 млн. грн. Залишки минулих періодів становили 3 175 374, 00 млн.грн. (що менше тогорічної суми на 9 973 988,0 грн).

Місто Запоріжжя – 2019 рік

А от у 2019 році до спеціального фонду бюджету міста пропонується надходження коштів екоподатку у розмірі аж 23 600 000, 00 млн грн. Стягнень за шкоду - 1 250 000 00 млн грн. 

Давайте детальніше ознайомимося із заходами, які запроваджуються на рівні Запорізької міської ради у 2019 році

Згідно з Програмою природоохоронних заходів за рахунок екологічних надходжень заплановані заходи:

- 1 024 779 млн. грн. в мерії хочуть витратити на пропаганду охорони навколишнього середовища;

- 11 701 185 млн. грн на роботи, пов'язані з поліпшенням технічного стану великої водойми вздовж Прибережної магістралі (біля парку Перемоги);

- 8 500 000 млн.грн. на реконструкцію теплиць з заміною опорних конструкцій зі склінням;

- 100 000 тис.грн. на розробку документації на земельну ділянку Дитячого парку Запорізького міського ботанічного саду;

- 2 500 000 млн. грн. і 100 000 грн. на заходи з озеленення;

- 624 036 тис. грн. на розробку Програми природоохоронних заходів, спрямованих на охорону довкілля міста Запоріжжя; 

- 300 000 тис. грн. на проведення спец заходів для запобігання пошкодження території природо-заповітного фонду.

Зазначимо, фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок надходжень екологічного податку та грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності до міського бюджету.

Тепер перейдемо до Запорізької області, тут фігурують суми значно більші

Запорізька область – 2017 рік. У 2017 році фактичне надходження екологічного податку до «екофонду» становило: 200 354 816, 9 млн. грн + 163 953 407, 64 млн грн залишок з минулого року, разом виходить - 364 308 224, 5 млн грн.

Запорізька область - 2018 рік. 113 946 074, 4 млн грн + 167 473 620, 96 млн грн (залишок), разом - 281 421 695, 4 млн.грн.

Запорізька область - 2019 рік. 110 792 900,0 млн грн + 19 013 915, 39 (тогорічні залишки) млн грн = 129 806 815, 39 млн грн.

Виходить, "екофонди" щороку поповнюються черговими мільйонними, а невитрачені кошти за поточний рік ще й накопичуються на рахунках. Та влада, маючи у розпорядженні такі шалені статки, чомусь, не поспішає запроваджувати ініціативи, на кшталт, встановлення датчика, який буде транслювати кількість викидів в режимі онлайн чи газоочисного обладнання на запорізьких підприємствах-забруднювачах.

Поспілкувавшись с експертами з приводу того, чи можуть можновладці на своєму рівні встановити такі прилади за рахунок коштів з «екофондів», прозвучала однозначна відповідь - можуть. Та чи хочуть? Очевидно, ні. 

Ситуація потребує негайних змін:

що з цього приводу думають екологічні експерти Запоріжжя?

Олександр Костенко, еколог, координатор коаліції «Еко-Запоріжжя»

"Цікаво, що заходи з дослідження навколишнього середовища й моніторингу атмосферного повітря взагалі не передбачені програмою Запорізької міської ради, що фінансується за рахунок екофонду. Є озеленення, розчистка річок, а з забруднення шкідливими викидами атмосферу ніяких ініціатив немає. Ані в минулому, 2018 році, ані в поточному 2019 році. Виходить, влада не хоче розвивати у місті питання моніторингу атмосферного повітря»,- таку позицію «Фактам Запоріжжя» зазначив еколог Олександр Костенко.

Тетяна Ярмохіна, учасник «Екокоаліції», юрист: «Потрібна політична воля!»

«Законодавство має забезпечувати громадянам України право на інформацію. Та дані про стан якості повітря важливо висвітлювати максимально оперативно. Щоб встановити датчики моніторингу повітря необхідно рішення місцевих політиків. Інші області таку практику вже впровадили, а ми - велике індустріальне місто - ні».

До прикладу, пані Тетяна приводить мобільний онлайн додаток, в системі якого вже є 3 міста України: Дніпро, Київ та Івано-Франківськ. В містах є автоматичні пости моніторингу, які інформують про викиди шкідливих речовин у повітрі. В онлайн режимі можна вибрати необхідне місто і конкретну адресу. Потім видаються оперативні дані: індекс якості повітря та наслідки: шкода, яку ці речовини можуть завдати здоров'ю людей.

«Ми хочемо, щоб Запоріжжя приєдналося до цього додатку і кожен мешканець міста мав змогу ознайомитися зі станом повітря. Що цікаво, у Кривому Розі дані про викиди транслюються прямо на сайті мерії»,- про це пані Тетяна наголосила під час ефіру на радіо.

Ірина Пірогова, фахівець з питань екології, очільниця Запорізької обласної філії «Всеукраїнської екологічної ліги»

За словами пані Ірини, ситуація з моніторингом на джерелах забруднення в Запоріжжі є неприпустимою. Наразі контроль за викидами, фактично, здійснюють лише підприємства-забруднювачі. Держекоінспекція, яка вже черговий рік перебуває у стадії перманентної реорганізації, перевірки якої підпадають під мораторій, ситуацією володіє в дуже обмеженому обсязі.

"Ситуація потребує негайних змін! Промислові підприємства необхідно зобов'язати на постійній основі звітувати в ЗМІ та перед громадськістю про стан виконання природоохоронних заходів, скільки та яких саме фільтрів було замінено та встановлено нових та ввести кримінальну відповідальність за порушення правил експлуатації газоочисного обладнання. Аби посилити контроль за кількістю викидів, достатнім буде результати датчика, що встановлений на трубі, транслювати в онлайн режимі»,- резюмує еколог Ірина Пірогова.

Микола Ралик, підприємець, активіст, учасник «Екокоаліції»

«За допомогою мобільної лабораторії не можна знайти винуватця викидів. Це можна зробити лише за допомогою комплексної системи моніторингу. Без екомоніторингу ми не можемо контролювати роботу забруднювачів, а без автоматичної публікації результатів складно завадити фальсифікації цих даних. Громадяни мають знати коли є небезпека на вулиці, а коли її немає».

Де в Запоріжжі можна ознайомитися хоча б з якоюсь інформацією про забруднення повітря:

Обласний лабораторний центр

На сайті Запорізької ОДА

На сайті Запорізької міськради

Варто зазначити, 26 квітня, у п'ятницю, о 10 ранку у Запоріжжі розпочнуться громадські екологічні слухання. На заході будуть присутні містяни, екоактивісти та представники влади. Слухання будуть проходити у ДК «Титан», за адресою вулиця Перемоги, 131. Усі бажаючі мають змогу долучитися до дискусії. За попередньою інформацією, до обговорення екологічних проблем приєднається міський голова, Володимир Буряк.

Тема дискусії - забруднення навколишнього середовища та впровадження системи моніторингу атмосферного повітря у Запоріжжі. Адже в інших індустріальних містах України, таких як: Кривий Рік, Маріуполь, Дніпро та Київ, такі системи вже встановлені і містяни мають змогу оперативно дізнаватися про ступінь забруднення повітря.

У наступному матеріалі ми з фахівцями прорахуємо, що треба й скільки буде коштувати встановлення датчиків та газоочисного обладнання на найбільших запорізьких підприємствах-забруднювачах. А також запитаємо представників влади, чому досі такі системи не впроваджені у Запоріжжі.

Тож, поки громада міста в один голос «волає» про катастрофічний екологічний стан у Запоріжжі, з фондів охорони навколишнього середовища «відмиваються» кругленькі суми на себто екологічні ініціативи, та про це більш детально розповімо у нашій наступній статті. 

Далі буде. Слідкуйте за новинами.

Актуально:

Як працюють екофонди і чому гроші платників податків витрачаються не за призначенням?

«Контроль на джерелах забруднення наразі відсутній»,- голова обласної філії Всеукраїнської екологічної ліги коментує екологічну ситуацію в Запоріжжі

 У Запоріжжі рівень забруднення важкими металами в декілька разів перевищує міжнародні норми (інфографіка)

 Запорізькі підприємства увійшли до рейтингу топ -10 найбільших забруднювачів в Україні (Інфографіка)

 Скажені тварини та бюджети: посадовці та екологи про те, чому боротьба зі сказом на Запоріжжі малоефективна 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі