Історія дому першого мера Олександрівська

Історія дому першого мера Олександрівська

Продовжуємо гуляти старими вуличками Олександрівська та любуватися архітектурними спорудами міста. На черзі дім купця Захаріна.

Сім’я Захар’їних була одна із значних віх історії XIX сторіччя Олександрівська. Адже вважались видатними представниками купецької еліти міста. Їх спроможність та соціальний стан давали їм право змагатися за крісло бургомістра.

Тому вже у 1806 році перші представники Захар’їних – Панас і Лев – стали засновниками політичної династії Олександрівська, претендуючи на роль глави повітового міста. А через півстоліття їх спадкоємцю Павлу Львовичу вдалося стати спочатку бургомістром, потім першим в історії міським головою.

Такий статус надавав можливість династії побудувати двоповерховий будинок з комплексом господарських споруд навколо Покровського кафедрального собору.

На первинному етапі свого існування будинок сім’ї Захар’їних представляв собою житловий комплекс з центрального кам’яної двоповерхової будівлі, двох підсобних одноповерхових споруд (кам’яна і дерев’яна) і двох дерев’яних комор, з яких у вихорі часу вціліли лише кам’яні витвори. Уся будівля побудована у стилі – еклектики.

Однак, як тільки кар’єра пішла на спад, потихеньку стали захаращуватись і славетні споруди.

У 1899-му «Захар’їнський двір»  місцевий підприємець Фелікса Францевича Мовчановського (викупив заставну на комплекс і подарував його місту, тоді подвір’я перетворилось на “Міський будинок”, де перший поверх спочатку зайняла адміністрація Олександрівської земської управи, а приміщення нижнього – віддані для здачі в оренду і приносили непоганий дохід міській казні в дві тисячі рублів на рік.

У роки революції тут знаходився шпиталь, а у 20-році будівля передана у власність Головпоштамту, не дивлячись на роки та події, які відбувалися після 20-ї років, будівля чудом вціліла і донині працює за призначенням – Укрпошта.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі