Кілограм зерна на противагу курганам: як вільнянські аграрії заробляють гроші на «кістках» предків

Кілограм зерна на противагу курганам: як вільнянські аграрії заробляють гроші на «кістках» предків

Раніше видання «Факти Запоріжжя» повідомляло, що угрупування фермерського господарства «Кривохатько В. В.», яке належить народному обранцю Вадиму Кривохатько, незаконно розорало могильні кургани у Вільнянському районі Запорізької області.

До нашої редакції звернувся фермер Михайло Фокін, який орендує  дану земельну ділянку з прилеглими курганами. Власне, сама історія має 20-ти річний термін давності. Тоді між Кривохатьком та Фокіним був укладений усний договір, який трактувався наступним чином: у користування пана Вадима потрапила ділянка, яка належала Фокіну, і навпаки: пану Михайлу дісталася у використання земельна площа Кривохатько.

Проте, фермер Фокін почав помічати на полі, яке знаходиться у його користуванні, незаконні дії, які ведуться ФГ «Кривохатько В.В.». Так, було розорано три кургани. Зважаючи на це, в минулому році, голова фермерського господарства Михайло Фокін прийняв рішення – повернути у власне користування земельну ділянку. Однак, два дні тому місцеві феодали розорали могильні кургани, які  перебували під охороною держави. 

В свою чергу, пан Михайло «не опускає рук» та намагається протистояти, так званій, тоталітарній системі, яка панує у Вільнянському районі протягом останніх 20 років. Більше читайте тут.

Згідно із Земельним Кодексом України та Законом України «Про охорону культурної спадщини»: земля, на якій є пам’ятки історії та культури, належить до категорії земель історико-культурного призначення. Всі пам’ятки, в тому числі кургани й курганні могильники, мають бути внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток. На кожну пам’ятку має бути складено паспорт із зазначенням її особливості, охоронні зони, порядок використання тощо.

Так, фермерським господарством був розораний курганний могильник № 4281 – там сконцентровані три кургани. Крім того, дана земельна ділянка має паспорт об’єкта культурної спадщини. Документ підтверджує, що ландшафт зазнав значних змін під впливом антропогенних факторів. Акт технічного стану об’єкта – незадовільний.

Зазначимо, утворення могильника датується IV тис. до н.е. – I пол. II тис. н. е. Фактично, йому понад 6 тисяч років. Це стародавній об’єкт, який перебуває під охороною держави.

Журналісти видання вирішили дізнатися, чи дійсно курганні могильники, які були розорані, поблизу с. Московка Вільнянського району, являють собою загальнонаціональну цінність? Тому звернулися за коментарем до директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислава Мороко.

«Курганна група № 4281 (поблизу с. Укромне) піддавалася постійній обробці. Тому наша структура подавала попередження щодо охорони об’єкта культурної спадщини, і громадянин Михайло Фокін відреагував. Якщо людина свідома, то буде дотримуватися закону. Він обніс, поорав територію, були встановлені інформаційні таблички. Але, в результаті, були знищені іншим землекористувачем.

Крім того, два роки тому ми виїздили у Вільнянський район, там стали свідками зухвалої поведінки аграріїв. Так, на одному з полів, по курганах були встановлені дерев’яні охоронні дошки. Але коли приїхали на одну з ділянок, то побачили приголомшливу картину, на одному з цих полів стоїть табличка, а під нею простежується сліди коліс від трактора. Тобто людина усвідомлювала, що вона робить. Це кричуща ситуація, і це непоодинокі випадки»,- коментує Владислав Мороко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

Аби посилити контроль над незаконними діями аграріїв, цього року депутати Запорізької облради підтримали програму збереження та використання об'єктів культурної спадщини Запорізької області на 2019 - 2023 рр. Проект покликаний вирішити одну з провідних проблем, – це інвентаризація та паспортизація об'єктів. Без них об’єкти культурної спадщини стають жертвами грабіжницьких розкопок, знищуються під час сільськогосподарської діяльності. Наразі в програму закладено 16 млн грн.

За словами пана Владислава, в регіоні склалася критична ситуація щодо збереження курганних могильників. Зокрема, у Вільнянському районі близько 90% курганів таких, які піддаються знищенню.

«Ніхто не забороняє депутатам Вільнянського корпусу винести рішення, згідно з бюджетним кодексом, й спільно з громадою провести рятівні розкопки курганів», - зазначає Владислав Мороко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

Стан курганних могильників у Вільнянському районі:

 ο пам’ятки археології, які піддаються с/г обробці;

 ο  - пам’ятки археології в задовільному стані

Дійсно, дивлячись на карту, можна знайти на території району незаймані кургани. Припускаємо, що причина їх недоторканості полягає лише у невигідному географічному розташуванні.

Унікальність явища курганних могильників

Владислав Валерійович зазначає, що для науки цікаво, не тільки явище кургану, а його складова. Завдяки експедиціям людство може отримати вагомий пласт знань. Адже саме завдяки археологічним знахідкам формується історія: як проходили поховання, в якій місцевості, навіть в якій позі ховали наших предків.

Однак, машинізація дає про себе знати. Цього разу інцидент стався у Вільнянському районі з фермером Михайлом Фокіним. А яка місцевість стане наступною? Та яких предків потурбуємо там, глибоко в землі? І головне питання: хто за все це буде нести відповідальність?

Всі матеріали, які підтверджують факт антропогенного впливу поблизу с. Московка Вільнянського району, були переданні правоохоронним органам. Наразі триває розслідування. А поки хтось розбирається – руйнація курганів продовжується.

Ми й надалі слідкуватимемо за ситуацією, яка склалася у Вільнянському районі. Подробиці згодом.

Актуально:

Володар могильних курганів: чому у Вільнянському районі не вщухають інциденти, пов'язані з Кривохатьком?

Маніпуляціям стоп: як депутати Вільнянської райради почали розбиратися в діяльності ініціативної групи

Вільнянський район у полоні печалі: Кривохатько недоцільно використовує свій депутатський мандат?

Депутати Вільнянської райради не підтримали ініціативну групу: Кривохатько та його поплічники пролетіли в «трубу»

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі