«Козацький батько» у Запоріжжі

«Козацький батько» у Запоріжжі

Історію Запорізького краю досліджувало багато досвідчених істориків, однак вагомий внесок зробив Дмитро Яворницький, мова про якого піде далі.

Етнограф, письменник і знавець історії Запорізького козацтва, академік Дмитро Яворницький, відкрив світові багато цікавинок з життя запорізьких воїнів.

Ще зі студентської лави Яворницький захоплювався саме цієї тематикою. Навіть відмовився від офіційно запропонованої на факультеті теми з загальної історії та наперекір написав твір «Виникнення і будова Запорозького Коша». За що він позбувся стипендії. Однак у завзятого вже випускника університету, це ніяк не відбило охоту дізнаватися про мужніх козаків.

Багато років він досліджував таємничі місця запорізької Хортиці, читав публічні лекції про козаків та співпрацював з історико-філологічним товариством.

Головні його праці — фундаментальна «Історія запорізьких козаків» у трьох томах, нариси «Запоріжжя в залишках старовини та переказах народу» у двох томах. Всього ним було видано понад 50 книг.

Історія запорізьких козаків

Така завзята любов до козаків надихнула інших митців поринути в історію нашого рідного краю.

Під впливом Яворницького,  Ілля Рєпін почав працювати над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султану», де зображеним писарем на картині і є сам історик, а Микола Лисенко загорівся ідеєю створення опери «Тарас Бульба».

Запорожці пишуть листа турецькому султану

Нещодавно світ побачив світлину, яку оприлюднили археологи Національного історичного музею Дніпра, де у 1928 році, Дмитро Яворницький зображений біля стародавнього кам'яного саркофага, який було виявлено на Кічкасі. Він складався з двох кам'яних кіл і кам'яної алеї між ними. Однак наразі цей саркофаг знаходиться на дні Дніпра.

Крім історичних досліджень, Яворницький зібрав матеріали для словника української мови понад 6000 слів, склав кілька збірок народних пісень, розкопав понад 1000 курганів. Відомий він і як письменник - автор декількох повістей і понад 60 віршів.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі