Машина часу: Запоріжани відправились до XX століття

Машина часу: Запоріжани відправились до XX століття

Відвідувачі заходу могли просто неба насолодитися творчістю генія кінематографу Чарліна Чапліна

Не секрет, що в нашому місті подекуди все частіше з’являються незвичні культурні заходи. На цей раз містянам запропонували відвідати вечір німого кіно у супроводі тапера Майка Кауфмана-Портнікова.

Захід відбувся 18 вересня в серці Запоріжжя. На літньому майданчику одного з ресторанних комплексів організатори встановили партер, камерну сцену та великий екран.

Відвідувачі заходу могли просто неба насолодитися творчістю генія кінематографу Чарліна Чапліна – трьома короткометражними комедіями. Родзинкою стала участь піаніста-віртуоза Майка Кауфмана-Портнікова, який протягом усього вечора імпровізував у стилі джаз. Зауважимо, для Майка – ця справа звична. До слова, музикант став рекордсменом України у напрямку «Мистецтво» за 12-годинну гру гімну України у 72 варіаціях.

На початку вечора відбулось pre-party, на якому організатори розіграли подарунки від головних партнерів, гості фотографувалися біля старовинних автомобілів і знайомилися один з одним. Після самого концерту відвідувачі змогли залишитися на afterparty, аби продовжити для себе це маленьке свято.

Старовинна архітектура, ретро автомобілі, вишукана публіка та геніальне мистецтво – речі, які сповна описують вечір німого кіно.

Ми поспілкувалися з головним організатором заходу – Микитою Щербиною, який повідав повний пул формату Німого кіно.

-Наскільки захід є ексклюзивним для Запоріжжя та чи відбувалось подібне раніше?

- Подібний захід ми проводили разом із Майком у 2014 році на території кінотеатру Довженка. Після цього із цим же проєктом нас запросили до кінотеатру «Правда» у Дніпрі. Тоді в обидвох місцях ми зібрали повні зали людей. І ось минуло 5 років, як мені зателефонував Майк із пропозицією зробити цікавий захід. Ми провели його квартирник, після чого вирішили організувати вечір німого кіно, але вже у новому форматі. Нас підтримав «Запоріжсталь», завдяки чому і вдалося зробити вечірку подібного масштабу.

- Чи вдалось витримати всі традиції заявленої епохи?

- Ми не дуже витримували ці традиції, оскільки прагнули осучаснити захід. Це можна помітити вже на прикладі нашої яскраво синьої афіші. Для того аби перенести гостей заходу в епоху XX століття - ми обрали історичну локацію та взяли у «Фаетону» два ретро автомобілі 1914 та 1915 років.

- Чому саме такий формат заходу?

- Насамперед, це проект Майка. Він проводить подібні заходи по всій Україні. А в Запоріжжі ми спільно його реалізовуємо. Захід приурочений до 130-річчя з Дня народження Чарлі Чапліна. Крім того, родзинкою вечору стала участь піаніста-віртуоза, який гратиме джаз у момент, не маючи завчених мелодій. Він дивиться на екран, відчуває емоцію та грає.

- Чи слід від вас й надалі очікувати аналогічного заходу?

- Нас дуже цікавить тема джазу. Саме вечір німого кіно відбудеться не раніше, ніж через рік. А у такому форматі ми плануємо проводити квартирники, концерти, як от «джаз на траві», «джаз на даху», або якісь різдвяні заходи. Наша команда організаторів сучасна, тому ми хочемо осучаснити і проєкт.

- Чи є моменти, які організатори хотіли реалізувати, але не вийшло?

- Все, що ми хотіли, ми реалізували. Хотілося лише, аби було трохи тепліше. Ми дуже хвилювалися за погоду, зранку йшов дощ. Люди писали нам і запитували, чи відбудеться захід. Але, коли приїздить Майк, завжди спекотно і ніколи не холодно. Тому будемо сьогодні грітися.

У ході вечірки нам вдалося поставити кілька питань і одному з головних персонажів вечору – Майку Кауфману-Портнікову.

-Як давно і якими саме проєктами, повязаними з творчістю Чарлі Чапліна, ви займаєтесь?

- Це проєкт «Німа фільма з роялем», якому понад 5 років. Він пов’язаний не тільки з Чарлі Чапліним, а з культурою німого кіно, яке зародилось на початку ХХ століття. Мене цікавлять комедії, тому що в них закладені такі теми та моменти, пов’язані з монтажем, які потім ретранслюються, модернізуються протягом всього періоду їх існування. Мені подобається також Гарольд Ллойд – безпосередній конкурент Чарлі Чапліна. Вони існували в один час та йшли тим шляхом, коли одна людина робить все разом: продюсує, пише сценарій, виконує роль. Оскільки я Кауфман-Портніков, то моя родина пов’язана з засновниками українського кіно – Михайлом Кауфманом і Дзигою Вертовим. Монтувати так, як вони, потрібно ще вчитися і вчитися. Я також бавлюся режисурою і монтую свої фільми за  такими принципами, як мої геніальні родичі. Тому, гени дають про себе знати.

- Чого ви очікуєте від цього вечору?

- Я нічого не очікую, я просто люблю те, чим займаюся. Як завжди, це будуть емоції, які вийдуть до залу через музику, та радість, що знову можна побачити на екрані генія.

- Чи допоможе регулярне проведення подібних заходів Запоріжжю бути не тільки індустріальним місцем, але й культурним?

- У Запоріжжі відбувається багато цікавих заходів. І, я думаю, що в Україні достатньо «багатошарових» міст, шари яких можуть ніколи не перетинатися. Удень, під час саундчеку, ми дивилися на містян, які прогулюються поблизу ринку. Це один шар людей. Ввечері, я думаю, буде інший шар запоріжців. Істина, як завжди, знаходиться десь посередині. Хотілося б, щоб люди один одного чули, а в місті були цікаві заходи. Але містян до всього потрібно готувати. Цвєтаєва колись казала: «Можна читати вірші, де завгодно, але справжнє мистецтво – це коли той, хто тебе чує, займається з тобою співтворчістю». До всього треба готуватись: я готуюсь до того, щоб віддавати, а людям варто підготуватись до сприйняття. З дитинства я знаю робітників, які дійсно вміли читати, слухати, відчувати.

- Як ви налаштовуєтесь на свої виступи?

- Я не налаштовуюсь, я так живу. Нічого не повторюю ні словами, ні музикою. Людина, яка змушена нести однакову інформацію, повинна інакше її подавати. Налаштовуюсь я на інше – на готовність бути максимально відкритим, фізично готовим. Сьогодні мене чекає лише півтори години імпровізації. От 12 годин – це вже серйозніше.

Нашу увагу на вечірці прикувала рудоволоса дівчина, яка була заряджена позитивною енергетикою, тож вирішили дізнатися, чи є вона прихильницею творчості Чарлі Чапліна?

«Хоч я і не палка прихильниця його творчості, але це знакова і важлива особистість. Вважаю, що організатори обрали дуже вдалу атмосферну локацію, фотозона із ретро автомобілями додала свою родзинку заходу, хотілося б щоб і погода була теплішою, але, вцілому, крутий європейський мистецький захід у Запоріжжі, інтелектуально наповнений», – каже гостя заходу Інна.

Фото: Факти Запоріжжя та Індустріальне Запоріжжя.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі