Млинцеві дні у Запоріжжі

Прийдешній тиждень обіцяє бути дуже смачненьким, адже він присвячений Масляній. Веселі проводи зими, осяяні радісним очікуванням близького тепла будуть відбуватися з 24 лютого по 1 березня. Сьогодні ми розповімо, як правильно зустрічати кожен святковий день.
Понеділок - зустріч
У цей день свекор і свекруха відправляли невістку з самого ранку до батька і матері, а ввечері самі приходили до сватів у гості. Разом вони домовлялися про час і про місце гулянь, а також обговорювали список майбутніх гостей.
Вівторок - загравання
День, який був особливо хвилюючим для незаміжніх дівчат, оскільки на загравання влаштовувалися оглядини наречених - обряди зводилися саме до сватання, щоб вже після Великого посту зіграти весілля. Як правило, це відбувалося на Червону гірку, яка припадає на перший тиждень після Великодню.
Середа - ласуни
До середини тижня Масляна набирала обертів. Святкувати її починали масово у всіх будинках - пекли млинці, звали гостей. Також в цей день теща демонструвала прихильність до зятя і запрошувала його на частування.
Четвер - розгул, перелом, широкий четвер
Цей день був першим днем Широкої Масляної, коли народ припиняв працювати і цілком занурювався у веселощі. Влаштовувалися всілякі потіхи, кулачні бої, катання на конях. Проходили різноманітні конкурси та змагання, що завершуються масовими гулянками.
П'ятниця - тещині вечірки
Теща разом зі своїми родичами і подругами приходила з візитом у відповідь до зятя і пригощалися млинцями, які спекла її дочка. До слова, напередодні теща надсилала дочці все необхідне для готування: посуд - сковорідку, а також продукти - масло і гречану крупу.
Зять повинен був у відповідь на нещодавну Тещину гостинність також продемонструвати своє добре ставлення до неї, а також до її близьких. Якщо він порушував традиції, це могло стати серйозним приводом для початку вічної ворожнечі між ним і тещею. Неповага зятя вважалося образою і безчестям.
Субота - посиденьки зовиці
Молоді невістки запрошували в гості зовиць - сестер чоловіка, і інших його родичів. Якщо сестри були незаміжніми дівчатами, то дружина могла покликати і своїх незаміжніх подруг. Якщо зовиці були сімейними, то зі свого боку дружина також кликала заміжніх подруг або родичок. Невістка повинна була обов'язково піднести зовиці, якийсь подарунок.
Неділя - проводи, цілувальник, Прощена неділя
Останній день Масляної - кульмінація всіх святкових гулянь. У неділю відбувалося заговини перед початком Великого посту. У цей день потрібно було просити пробачення у близьких людей за всі заподіяні в роки образи і неприємності. Традиційно люди вітали один одного поцілунком. При цьому один говорив: «Вибач мене». Другий повинен був відповісти: «Бог тобі вибачить, і я вибачаю!».
Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у Телеграмі, Фейсбуці та на Ютуб-каналі.
Коментарі