Нездійсненне минуле: майже 100 років тому на Хортиці планували збудувати хмарочоси

Нездійсненне минуле: майже 100 років тому на Хортиці планували збудувати хмарочоси

Наразі Хортиця тішить своєю історією не лише туристів з різних міст і країн, але й місцевих мешканців. Проте майже 100 років тому архітектори могли зіпсувати все це і забудувати острів хмарочосами.

Так, 14 серпня 1929 р. було організоване Бюро з проектування Великого Запоріжжя. Вже 29 квітня 1932 р. проєкт забудови Хортиці був готовий. Його автори – колектив архітекторів під керівництвом П.П. Хаустова – застосували принцип «міста-сузір'я». Велике Запоріжжя майбутнього, 1960-го року, являло собою місто без центру й околиць, 7 окремих, але пов'язаних між собою транспортними магістралями районів, розташованих на різних берегах Дніпра.

Загальноміський центр мав розташуватися у Вознесенівці. Найбільш озелененим мав стати острів Хортиця – район, розрахований на 60 тис. мешканців. Більшість його теренів за проектом займала санаторна зона, центральний парк культури й відпочинку площею 1000 га у південній частині, фізкультурні заклади, сади та виноградники. Посеред парку було передбачено створити круглий в плані майдан – «Поле масових заходів», розраховане на 100 тис. учасників. У північній частині острова, як для економії простору, так і для створення силуету міста, планувалося звести громадські будівлі-хмарочоси висотою 30-40 поверхів, де б розмістилися різні науково-дослідні інститути та навчальні заклади, музеї та виставки.

Середня частина Хортиці відводилася під житлові будинки висотою 15-20 поверхів та громадські заклади районного значення. Запроєктовані у суперсучасному стилі конструктивізму, ці споруди не виглядали б архаїчними навіть сьогодні. Проте, виявившись не по зубах радянській економіці, ультрасучасний авангард так і залишився паперовою утопією, що у випадку із хмарочосами на нашому острові не може не тішити.

Для переконання у достеменності наданої інформації пропонуємо ознайомитись із фрагментом Генерального плану соцміста Велике Запоріжжя, затвердженого Радою Народних Комісарів УСРР 13 липня 1933 р. (з матеріалів Національного заповідника «Софія Київська», опубліковано у статті Павла Кравчука «Эхто архитектурного авангарда: шестой посеок в Запорожье" у 19-му номері Музейного Вісника).

Картинка з хмарочосами - з фотоальбому "Днепрострой и Новое Запорожье" 1931 р.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі