Нез'ясовно але факт: як утворилось Запоріжжя та хто його мешканці

Нез'ясовно але факт: як утворилось Запоріжжя та хто його мешканці

Фото: Ігор Лавров

Запоріжжя — місто, яке поєднує в собі історичну велич, мікс епох, стилів та народностей.
Місто — в якому зародилося козацтво.
Місто — який є серцем, сучасної індустріальної промисловості України.

Редакція "Факти Запоріжжя", підготувала для Вас кілька цікавих історичних фактів, про які ви можливо не знали.

#1 Запоріжжя святкує День свого народження двічі:

А сталось це наступним чином.  5 років тому міськрада прийняла рішення — вважати дату створення міста Запоріжжя 952 р..Версія дискусійна, і далеко не всі дослідники згодні з таким підходом.

Факт в тому, що до причетності дати заснування, змішалося багато подій, а саме: заснування Олександрівської фортеці (1770 рік) і день визволення Запоріжжя від нацистів (14 жовтня — День міста). На багатьох сайтах помилково пишуть про 14 жовтня 1770 року як про день заснування Запоріжжя (або, принаймні, фортеці, якщо брати до уваги вже згадану зміну датування).

Насправді, фортецю почали будувати 17 серпня (28 серпня по новому стилю). Історик Руслан Шиханов взагалі пропонує окремо святкувати день народження міста в серпні та день його звільнення — у жовтні. Власне, в 1990 році, День міста відзначали саме в серпні, а вже в наступному році святкування «пересунули» на річницю визволення.

Вознесенський Орел 

У 1930 році в селі Вознесенка (нині — територія Запоріжжя) археологи знайшли відомий  «Вознесенський» скарб — срібний орел — нині, який зберігається в Запорізькому краєзнавчому музеї.

Існує кілька версій щодо належності Орла. Деякі фахівці вважають, що це могила князя Святослава Ігоровича. А ось серед болгарських дослідників популярна думка, що тут був похований хан Аспарух, який в VII столітті правив Першим Болгарським царством. Якого за популярністю серед болгар можна порівняти з Ярославом Мудрим для України.

Мовне питання 

Дізнатися, якою мовою говорили мешканці Олександрівська в царські часи, дозволяють дані першого перепису населення Російської імперії в 1897 році. Якщо вірити перепису, в місті проживали 18 849 осіб. З них 8 101 людина — рідною мову вважають українську. На другому місці — єврейська мова, ідиш - 5248 містян. Російську мову, як рідну,  вказали - 4667 олександрійця. Це, між іншим, спростовує одразу два міфи — про «споконвічно російський південний — схід" і про «російськомовне місто та україномовне село».

Щодо інших  містян, то : 370 осіб — вважали рідною мовою німецьку. Набагато більше німецькомовних мешкали на території Олександрівського повіту, де були їх колонії до 13 644 осіб. Білоруською мовою говорили 161 особа, татарською - 43, грецькою - 16. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі