Німецьке село Ейгенфельд у Запорізькій області

Німецьке село Ейгенфельд у Запорізькій області

Фото: Дмитро Антіфеєв

Всім відомо, що наш краї населяли різні народи та цивілізації, які залишили вагомий історичний слід у культурі та архітектурі регіону. Ми вже розповідали про перебування на запорізьких землях німців-менонітів. Сьогодні розповімо про село Ейгенфельд, яке розташовувалось у Мелітопольському районі.

Село було засноване у 1847 році німцями з пришибських колоній і названо Ейгенфельдом, що з німецької мови означає "дубове поле". За часів Російської імперії воно було досить розвинуто у соціальному плані.

З 1861 року в селі існувала лютеранська парафія, а в 1897 році відкрилася церква. Згідно з легендою, ця церква була побудована після того, як одна німецька сім'я, що ходила в інше село хрестити дитину, загинула на зворотному шляху, переходячи річку по льоду. Церкву збудували у готичному стилі. За часи свого існування вона пережила і громадянську, і Велику Вітчизняну війни, та була зруйнована лише в 1950-і роки, під час "хрущовської" антирелігійної кампанії.

До 1871 року Ейгенфельд входив до Молочанського колоністського округу, центром якого був Пришиб. У 1871 році цей округ був розформований, і село стало центром Ейгенфельдскої волості Мелітопольського повіту, де працювали цегляно-черепичний завод, паровий млин, слюсарна майстерня, видавництво і друкарня, споживча і книжкова лавки. У восьми верстах від села знаходилася поштова станція

 У 1910-1915 роках в селі навіть видавалася газета «Дер Ландвірт» ( «Der Landwirt», що по-німецьки означає «фермер»)

У 1941 році, після початку Великої Вітчизняної війни, місцеві німці були депортовані. Операція з депортації етнічних німців і менонітів, які проживають в селах Мелітопольського району, була розпочата органами НКВД 25 вересня 1941 року, а вже на початку жовтня село було зайнято німецькими військами.

Та вже у 1945 році село дістало нову назву - Полянівка. У післявоєнний час населений пункт входив до складу колгоспу-мільйонера «Україна», центральна садиба якого розташовувалася в Новгородківці. Однак, економічні кризи село так і не пережило, донині безробіття залишається серйозною проблемою Полянівки. За переписом 2001 року, у селі мешкає 641 особа.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі