Нові правила оскарження держзакупівель в АМКУ

Нові правила оскарження держзакупівель в АМКУ

Прес-факт*

Згідно з новою редакцією Закону про державні закупівлі, який набрав чинності в великодні вихідні в цьому році, змінилися не тільки умови проведення тендерів, але і вартість оскарження діяльності з боку замовника. Документи для участі в тендері тепер не обов'язково надавати в паперовому вигляді (досить електронного), Prozorro Market набув офіційного статусу, з'явилося поняття Уповноваженої особи, були підвищені вимоги до безпеки майданчиків - і це ще не повний перелік змін в системі держзакупівель, які відбулися з прийняттям нової редакції Закону. По суті, основні нововведення в розрізі захисту прав учасників від дискримінаційних дій і рішень державного замовника тепер дозволять малому і середньому бізнесу справедливо відстоювати свої права.

Як це працює?


Веб портал державних закупівель, з яким ви працюєте, має містити доступ до розділу подачі скарг з однойменною назвою. Попередньо проаналізувавши виграшні кейси в АМКУ з аналогічним досвідом, можна вірно розставити акценти при складанні власної скарги. У вищезгаданому розділі завантажується сканкопія роздрукованого оскарження з мокрою печаткою підприємства. Після завершення завантаження, документ отримує маркер «Чернетка» і чекає оплати будь-яким зручним для платника шляхом. Це одне з нових правил подачі звернень до Антимонопольного комітету, яке введено, спираючись на практику попередніх років, коли подавалися скарги з метою цькування і створення перешкод учасникам-переможцям закупівлі, які навіть не були оплачені. Тобто, електронна черга скарг в АМКУ автоматично фіксує тільки справи, які були повністю оплачені в певному розмірі. Ще однією важливою новиною для оскаржувача є неможливість відмовитися від скарги, отримавши черговий реєстраційний номер після оплати.

Вартість скарги - Постанова КМУ №292

Постанова Кабміну №292 щодо розміру оплати подачі скарги до Антимонопольного комітету, описує її порядок і повернення оскаржувачу вартості в разі позитивного рішення. Розмір оплати подачі скарги визначається згідно зі згаданою постановою автоматично, після завантаження документа в розділ. Згідно з фінансовим обсягом планованої закупівлі, яку оскаржує учасник, визначається і вартість її розгляду. Коли постачальник визначає, що якісь умови тендерної документації є такими, що дискредитують або унеможливлюють його участь ще до подачі пропозиції через необґрунтовані вимоги - ціна скарги складе 0,3% від прогнозованої вартості, але буде в межах від 2 000,00 до 85 000,00 грн. Якщо ж, на думку учасника, рішення замовника порушує чинне законодавство і має відверті дискримінаційні ознаки - ціна складе 0,6% від початкової вартості закупівлі, але від 3 000,00 до 170 000,00 грн. Тому, захистити свої права тепер можливо і рядовому бізнесменові, що, в свою чергу, зробить ринок більш конкурентоспроможним і похитне стільці під монополістами.

Як краще оплачувати?

Головне правило - не варто затримувати оплату скарги! Через особливості руху коштів через системи різних банків, оскаржувач може просто не встигнути вчасно подати на розгляд свій кейс. Так, що статус «Оплачено» надається тільки в момент надходження коштів, а це може зайняти кілька днів, в залежності від обраного шляху оплати. За умови оплати онлайн, платіжна система додатково стягує комісію в розмірі 2,5% від суми оплати, але в цьому випадку гроші надходять максимально швидко. У такому варіанті оплати всі відповідні реквізити в платіжних полях підтягуються автоматично системою завдяки аутентифікації користувача в особистому кабінеті.

Альтернативним шляхом сплати є завантаження рахунку на оплату для перерахування коштів через будь-які банківські сервіси. Використання рахунки компанії дасть можливість заощадити на комісії, але момент надходження коштів може бути відстрочено. Необхідно обов'язково мати буфер часу в один робочий день з моменту створення скарги для підтвердження надходження коштів на єдиний рахунок ДП «Прозоро», щоб застрахувати себе від форс-мажорних обставин, таких як несправна техніка або збої в інтернет-з'єднанні або людський фактор в касі банку.

Рух коштів та їх повернення

Коректність заповнення реквізитних ліній платіжного доручення, а також інформація про призначення платежу повинні збігатися з напрямом і суттю скарги. Після зарахування коштів на основний рахунок компанії Прозоро, автоматичний бот об'єднує документ зі статусом «чернетка» і проведеної оплатою і направляє їх до комітету. На цьому етапі скарга має статус «Чекає розгляду», а інформація про будь-які зміни, переглядах і рішеннях буде надходити в кабінет користувача або на електронну адресу.

Повернення коштів відбувається при позитивному рішенні комітету протягом двох днів з моменту його винесення. У разі, коли сталася помилка при перерахуванні, гроші також будуть повернені. Важливість коректного заповнення зворотних реквізитів також фігурує під час зворотного відправлення грошей, оскільки система автоматично повинна повернути суму на рахунок або картку оскаржувача. При наявності будь-якої помилки при посиланні коштів, завжди можна виправити ситуацію, звернувшись до адміністрації Прозоро і надавши всі супровідні документи, що підтверджують транзакцію.

Висновки

Законодавчі ініціативи, які регулярно впроваджуються в системі електронних держзакупівель, все більше «прикручують гайки» старих корупційних традицій і унеможливлюють їх реалізацію. Всі нинішні нововведення демонструють готовність всієї «прозорою» команди міняти економічну ситуацію в країні й прищеплювати сучасному поколінню поняття здорової фінансової етики та справедливості.

Необґрунтовані вимоги замовника варто і навіть необхідно оскаржити в АМКУ, щоб виключити можливу корупційну складову в майбутній закупівлі, а значить і дискримінацію усіх інших учасників з конкурентними пропозиціями. З прикладами виграшних кейсів оскарження можна ознайомитися в Інфобокс системи. Кваліфіковані фахівці завжди відповідають на робочі питання користувачів і допомагають звикнути до нових реалій державних закупівель, які так дратують корупціонерів-старожилів.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі