Під виглядом «озеленення» на Запоріжжі планують знищити 50 тисяч дерев: маніпуляції з тендерами на «Прозорро»

Під виглядом «озеленення» на Запоріжжі планують знищити 50 тисяч дерев: маніпуляції з тендерами на «Прозорро»

На Запоріжжі посадовців провели тендерів на 7,2 млн грн., прописавши вимоги до закупівлі послуг під конкретного учасника – афільовану із місцевим угрупованням приватну фірму. Результатом злочинної змови може стати не лише крадіжка бюджетних грошей, але й винищення півсотні тисяч здорових дерев по всій території Запорізької області, пише видання Important.

В матеріалі зазначається, що для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечення більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створення ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримання участі вітчизняних суб'єктів господарювання у торгах за межами України використовується Національний класифікатор Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015 (ЄЗС).

Цей Класифікатор призначений замовникам державних закупівель для опису в повідомленнях про запрошення до участі в торгах (тендерах) предмета державних закупівель, а також вітчизняним товаровиробникам і надавачам послуг для пошуку тендерних пропозицій як у межах, так і поза межами України.

На перший погляд, ідея непогана, і покликана спростити життя як замовників, так і учасників конкурсних торгів. Але що ж насправді відбувається в електронному майданчику закупівель «Прозоро»? Чи досягається задекларована мета?

Розглянемо на прикладі двох тендерів.

Два ідентичних оголошення були розміщені на «Прозорро» Управлінням капітального будівництва Запорізької облдержадміністрації з різницею в один день. В обох тендерах перемогло одне підприємство - ТОВ "СIНГО товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю". Загальна сума двох закупівель становить понад 7 200 000 грн.

Зазначені тендери викликають багато питань: чи прозорими були вказані закупівлі? Чи призвели вони до реальної економії бюджетних коштів? І чи не йдеться тут про зухвалу «змову»? Розберімось.

Інформація про предмет закупівель сформована в обох конкурсних оголошеннях ідентично:  «Послуги озеленення» в рамках експлуатаційного утримання автомобільних доріг».

Чи є предмет закупівель чітким, конкретним та цілком зрозумілим для ймовірних учасників закупівель? Вочевидь, ні. Оголошення не дає відповіді на питання, які саме роботи необхідно виконати, в якому обсязі та де саме. Досвідчений учасник торгів одразу насторожиться, бо така розмитість формулювань є незмінною ознакою схем, спрямованих на привласнення бюджетних коштів, і, швидше за все, не стане брати участь у торгах, бо це ризиковано.

Ми пішли далі і спробували з’ясувати, що ж це за озеленення таке за 7,2 млн грн.?

Виявилося, що під виглядом «озеленення» на Запоріжжі планують вирубку понад 50 000 дерев. Департамент капітального будівництва Запорізької ОДА у жовтні 2018 року оголосив відкриті торги з закупівлі шести послуг з озеленення, на загальну суму понад 21,9 млн грн. Проте, як з’ясувалось, під виглядом покращення екології в регіоні та турботи про здоров’я населення, гроші будуть використані для вирубки дерев у лісосмугах вздовж доріг на території всієї області.

А те, що попри нечіткість прописаних у тендерній документації характеру та обсягів робіт, охочі взяти участь у зазначених вище торгах виявилися, змушує зробити обґрунтоване припущення -  предмет закупівель був виписаний під конкретних учасників, тобто ТОВ «СІНГО».

І це лише два приклади маніпуляцій, які можливі з системою «Прозорро».  

Виникає й інше питання: яким саме чином Департамент капітального будівництва Запорізької ОДА дійшов висновку, що потрібно видалити саме таку кількість дерев? Чи є Департамент власником зазначених дерев? Чи є в нього документально підтверджені та юридичні обґрунтовані факти того, що вказані дерева однозначно підлягають видаленню?

Швидше за все, перед видаленням дерев всі вони повинні бути проінвентаризовані та належним чином взяті на бухгалтерський облік Департаменту. Для цього потрібно провести лісовпорядкувальні вишукувальні роботи. Після цього необхідно визначити, які саме дерева є аварійними та в чому саме полягає їх аварійність. Бо тільки аварійні дерева підлягають видаленню. Невже всі 50 000 дерев є аварійними? Адже знайти, наприклад, дефектні акти, якими б встановлювалась аварійність дерев, нам не вдалося.

Можна припустити, що на сьогодні ситуація виглядає наступним чином. Департамент нещодавно отримав на баланс автошляхи місцевого значення та чималі кошти на їх утримання. І, ймовірно, саме ці гроші є ласим шматком для корумпованих посадовців та недобросовісних підприємців.

Відповідно до вимог чинних нормативних актів, до статті утримання автодоріг дійсно відноситься видалення порослі, яка загрожує безпеці дорожнього руху. Але ці роботи повинні виконуватися лише  за приписом компетентних органів. Більше того, поросль – це не дерева, а чагарники, які в діаметрі не перевищують 5 см, їхнє видалення насправді потребує чималих коштів. 

У підсумку маємо наступне. ТОВ «СIНГО», яке, за даними ЗМІ, пов’язане із етнічним угрупованням «Вірмени» Арташеса Саргсяна, використало для виграшу у зазначеному тендері корупційні зв’язки із впливовими посадовцями Департаменту. І разом із замовленням на видалення чагарників,  отримало не тільки понад 7,2 млн грн. бюджетних коштів, але й 50 000 живих дерев – тобто необліковану деревину, ринкова вартість якої становить не менше 350 грн. за м3, пише видання.

Наведене свідчить про те, що група осіб намагається не тільки безпідставно знищити десятки тисяч  дерев, але й вчинити розтрату бюджетних коштів в особливо великих розмірах. На наш погляд, доцільним є скасувати результати цих закупівель та зобов’язати відповідальних посадовців діяти в межах закону. Але чи вдасться правопорушникам реалізувати схему – залежить від правоохоронних органів та їхньої оперативної й адекватної реакції на повідомлення про злочин.

Не варто залишатися осторонь і громадськості Запоріжжя, адже йдеться не тільки про крадіжку грошей платників податків, але про винищення таких необхідних для нашого екологічно несприятливого регіону зелених насаджень.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі