У Запоріжжі декламували послання Тараса Шевченка нащадкам

27 січня, рівно 180 років тому, світ побачила повна збірка видання «Кобзар», автором якого є Тарас Григорович Шевченко.

«Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову», – писав Іван Франко.

Найперше видання «Кобзаря» було видано у 1840 році, однак містила 8 поезій. У 1844 році, побачило світ друге видання, а у 1860 році, вийшла повно збірка, так зване 3 видання «Кобзаря».

У цьому виданні було вміщено 17 творів, раніше опублікованих на сторінках різних журналів і газет, бо так було вигідно цензору. З цього приводу поет у своєму листі до знайомого Олексія Хропаля, зятя Симиренка, написав: «Сьогодні цензура випустила зі своїх пазурів мої безталанні думи, та так проклята одчистила, що я ледве пізнав свої діточки».

«Кобзар» Шевченко видав коштом Платона Симиренка, і той ремствував на Тараса, бо не бажав бачити свого імені та прізвища на перших сторінках книжки. Наклад видання становив 6 050 примірників, надрукованих у друкарні Пантелеймона Куліша, де було видрукувано також кілька примірників без цензурних купюр. Той же Куліш порадив Шевченкові, запропонувавши конкретний спосіб, як «огласити мирові» свої твори. Він просив поета, щоб із виданням «Кобзаря» було так «охайно, як у Пушкіна», а то й за «пушкінським звичаєм». Хоч розходження в поглядах між Шевченком і Кулішем поглиблювалися, останній все-таки написав свій відгук «Чого стоїть Шевченко яко поет народний».

Свої «думи» поет збирав роками, на які надихався й у нашому рідному містечку Запоріжжі, раніше Олександрівськ.

До цієї дати, наша редакція вирішила відтворити безсмертний вірш великого поета – «І мертвим, і живим, і ненарожденним…», де вчитуючись у рядки, можна побачити проблеми, які актуальні сьогодні, немов і не минули ці 180 років.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі