Проєкт «Зофія»: про що не знає запорізький губернатор та промовчали інвестори з NBT?

Проєкт «Зофія»: про що не знає запорізький губернатор та промовчали інвестори з NBT?

Основний обсяг робіт щодо залучення інвестицій провів Костянтин Бриль, і не зовсім коректними є спроби Віталія Туринка видати це за власні здобутки.

Будівництво на Запоріжжі нової вітрової електростанції норвезькими інвесторами обіцяє регіону не лише мільярдні інвестиції, але й численні проблеми для місцевих мешканців та довкілля. Чому мовчать посадовці?

На офіційному сайті Запорізької облдержадміністрації повідомляється, що на Запоріжжі планується будівництво найбільшої в Європі вітрової електростанції.

Голова облдержадміністрації Віталій Туринок зустрівся з норвезьким інвестором – віцепрезидентом компанії NBT Торстейном Йенссеном та її регіональним менеджером Владиславом Казаком.

«Нам головне, щоб були задоволені наші люди, адже це їхній дім. Ви будуєте на їхній землі. Зі свого боку можу сказати, хотілося би, щоб податки залишалися в нашій області, матеріали для будівництва, по можливості, були українськими і, звичайно, були залучені місцеві робітники», -  зазначив Віталій Туринок.

Проте, складається враження, що головним для нового очільника області є сума інвестицій, яка, згідно з проєктом, складає 1,1 млрд. євро.

Тож, спробуймо розібратися із очікуваннями Віталія Туринка від реалізації проєкту «Зофія».

По-перше, «щоб були задоволені наші люди». Доводимо до відома керівництва ОДА, що значна частина місцевих мешканців виступає проти розміщення ВЕС на їх земельних ділянках. Так, жителі села Охримівка навіть зверталися з листом до Адміністрації Президента України. Людей обурило те, що на їх земельних ділянках, які вони обробляють вже понад 25 років, будуть встановлювати ВЕС. Але їх звернення було спрямоване до Запорізької ОДА.

По-друге, щоб «були залучені місцеві робітники». Щодо питання працевлаштування місцевих жителів на роботу з обслуговування вітроелектроустановок варто зазначити, що для обслуговування ВЕС, швидше за все, винаймуть співробітників з фаховою освітою, яких немає серед місцевих мешканців. Ймовірно, місцеві будуть залучені на підсобні роботи, тимчасово, наприклад, під час проведення робіт з бетонування фундаменту опори. Роботу зі збирання, встановлення та налагодженню вітрогенераторів теж будуть проводити фахові спеціалісти.

Таким чином, як і було обіцяно, роботу вітрогенераторів після завершення будівництва будуть забезпечувати 150-200 осіб, але не з-поміж місцевих жителів. Запитайте у Ахметова: скільки місцевих працює на Ботієвській ВЕС?

Сподіваємось, що у ході реалізації проєкта, принаймні, два інші побажання голови ЗОДА будуть виконані: податки за землю залишаться в області, а матеріали для будівництва (бетон та арматура) будуть українськими.

До того ж, в нас є питання, про які Віталій Туринок, схоже, навіть не здогадується, а інвестори скромно промовчали:

  1. Природо-заповідний фонд. Розміщення комплексу ВЕС буде проходити вздовж кордонів гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Молочний лиман», який входить до складу Приазовського національного природного парку та загальнозоологічного заказника Алтагир державного значення, на території якого збережені рослини, які входять до Червоної книги України. Зазначені території охороняються законом.
  2. Зруйновані дороги. Під час будівництва багатотонними вантажівками, які будуть доставляти бетон, арматуру та обладнання, буде повністю зруйновано єдину дорогу, якою можна дістатися до смт Кирилівка. Відповідно, під час курортного сезону у відпочивальників виникнуть великі проблеми. Тож, радимо Віталію Туринку вивчити досвід свого попередника, зокрема, з’ясувати, скільки часу знадобилося Костянтину Брилю на вирішення питання відновлення доріг з менеджерами ДТЕК.

Зазначимо також, що за інформацією системи електронних закупівель «Прозоро», протягом 2019 року на ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Якимівського району було витрачено понад 24,4 млн. грн.. А питання їх свідомого руйнування має ознаки кримінального злочину.

Голова Запорізької ОДА під час наради підкреслив, що, у разі виникнення «незрозумілих» ситуацій, інвестори можуть одразу звертатись до нього напряму. Тому запитуємо, який результат розгляду звернення з приводу «незрозумілих» ситуацій місцевих мешканців? Що відповіли посадовці? Чи вирішили проблемні питання мешканців села Охримівка?

Зазначимо також, що інвестор – компанія NBT – прийшла у Запорізьку область ще на початку 2019 року. Отже, основний обсяг робіт щодо залучення інвестицій провів Костянтин Бриль, і не зовсім коректними є спроби Віталія Туринка видати це за власні здобутки.   

Питання, на які чекаємо відповіді:

  1. Чиї інтереси у першу чергу буде відстоювати голова облдержадміністрації – інвесторів чи місцевих мешканців?
  2. Чи будуть враховані вимоги закону під час надання дозволу на будівництво вітрогенераторів на кордоні природо-заповідного фонду (гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Молочний лиман» та загальнозоологічний заказник державного значення Алтагир) Які гарантії збереження природного середовища?
  3. Чиїм коштом будуть відновлені зруйновані дороги?
  4. Як буде вирішене питання щодо земельних ділянок мешканців села Охримівка, на яких інвестор планує розміщення вітрогенераторів?
  5. На якій підставі на зустрічі були присутні Володимир Тарасенко, який є кумом голови ОДА, та помічник першого заступника голови обласної ради патронатної служби виконавчого апарату Запорізької обласної ради Володимир Головешко?

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі