Що подивитись у Запорізькій області: Єлисеївський кар’єр

Що подивитись у Запорізькій області: Єлисеївський кар’єр

Фото: Дмитро Антіфеєв

Редакція "Факти Запоріжжя" продовжує знайомити читачів з дивовижними місцями Запорізької області. На цей раз ми розповімо вам про Єлисеївський кар'єр.

Знаходиться це дивовижне місто у селі Єлисіївка Приморського району Запорізької області. 

У радянські часи, до 1972 року, на цих місцях проводився видобуток слюди-мусковіту і польового шпату. Пегматити, що видобуваються у цьому кар'єрі, використовувалися для забезпечення сировиною підприємств фарфоро-фаянсової і будівельної промисловості, а також для виробництва художньої кераміки. Тут було виявлено понад 150 різновидів порід і мінералів, включаючи рідкіснометалеві і рідкоземельні мінерали. Шари граніту, кварциту та інших мінералів в прямовисних скелях відбиваються у воді. На багатьох відвідувачів кар'єр особливе враження справляє велику кількість білих прозоро-матових каменів, тобто слюди. Дослідники вважають, що ці пласти сформувалися приблизно чотири мільярди років тому.

За легендами це унікальне колишнє родовище пегматиту, який добувався ще за часів німецької колонізації в епоху Катерини. Цей пегматит вагонами вирушав на знамениті Саксонські порцелянові заводи, оскільки без цієї добавки неможливо виробництво унікальної порцеляни.

У 1972 році в одному з кар'єрів робітники натрапили на радіаційну жилу, тому було вирішено зупинити вироблення і затопити кар'єр разом з технікою.

Сам кар'єр складається з декількох котлованів, два з яких заповнені водою і розділені скельною перемичкою, і декількох сухих і заболочених улоговин різної глибини і довжини. В одному з них, найдальшому, є невеликий грот. Обриви кар'єра приховують від сторонніх очей дивовижні за кольором озера, глибина яких сягає понад 20 метрів, а також красу його скелястих обривів. За площею кар'єр займає близько п'яти гектарів.

Кар'єр пов'язаний з водосховищем і декількома місцевими річками. Тут велика кількість риби, раків, відмінна риболовля. Рослини й тварини цього унікального місця занесені в червону природоохоронну книгу.

Сьогодні кар'єр має статус унікального геологічного об'єкта.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі