Що приховують історичні пам'ятки Запорізької області: Замок Попова

Запорізький регіон славиться безліччю колоритними та насичено культурно-історичними пам'ятками. Якщо хочете дізнатись, де можна провести вихідні — наша редакція хоче поділитися з Вами інформацією про "Замок Попова".

Замок Попова у Василівці — це палацово-парковий комплекс в Запорізькій області, в якому працює історико-архітектурний музей під назвою "Садиба Попова". Це місце є найпопулярнішою пам'яткою, подивитися на яку щодня приїжджають люди з різних куточків України та закордоння.

Історія замку тісно пов'язана з родом Попових. Василь Степанович Попов в кінці XVIII століття заснував невелике поселення на місці козацьких стоянок і хуторів. Назва Василівка, як не важко здогадатися, походить від імені засновника. Садиба розташувалася в 40 кілометрах від Запоріжжя. Через півстоліття, його онук, названий на честь діда, Василь Павлович починає будівництво замку, про який і піде мова.

Замок був побудований за проектом архітектора з Мелітополя Агеєнко. Центральну частину споруди займав шикарний палац з 4 поверхів. Також були зведені 3 флігелі, оглядова вежа і стайні, які були подібні зі знаменитим Московським Кремлем. У ті часи у замку Попова відпочивали знатні і високопоставлені особи, охочі проводити час на найвищому рівні. У 1894 році палац перейшов у володіння Юрія Попова, який перетворив його у центр суспільного і культурного життя. Новий власник був великим поціновувачем мистецтва, тому зібрав тут грандіозну бібліотеку, колекції картин і зброї, створив експозиції з етнографічної тематики, які містили ляльок-манекенів в національному одязі різних народів.

На початку 20 століття в Василівці ввели в дію електро- і метеостанцію. У палаці була створена обсерваторія з телескопом, куди міг приходити дивитися ще і персонал садиби, і навіть селяни.

Попови не були такими жорстокими експлуататорами, як їх представляли, а маєток не було бастіоном. Як розповідають історики, садиба була відкрита для місцевого населення, тут святкувалися різдвяні ялинки, щонеділі молодь танцювала в Замку під акомпанемент створеного Юрієм симфонічного оркестру. Тут була найвища плата в Мелітопольському повіті для службовців, фахівці отримували безкоштовне житло, кінь, корову і пару свиней. Годували їх також кормами з садиби поміщиків. Працівники отримували продовольчий пайок і платню, якого вистачало на те, щоб через три роки побудувати власне житло. Наприклад, садівник мав надану квартиру і два власних будинки в містечку. Однак, з початком Першої світової війни справи погіршилися, а в 1915 році з посади управителя пішов Перовський.

У володінні Попових замок був аж до революції 1917 року. У 1918 більшовики практично повністю розграбували замок, проте сама будівля не постраждала. У 1925 році ходили чутки про те, що Макаренко хоче заснувати у будівлі свою педагогічну колонію, але цього не сталося.

У тридцяті роки місцева влада вирішила побудувати палац культури. Оскільки часи були суворі, будматеріали довелося брати з замку. Так він позбувся майже всіх дерев'яних перекриттів і даху. За офіційними даними замок був розібраний німецькими військами під час відступу. Парк навколо замку також було вирубано. У 1993 р. на території маєтку силами місцевих ентузіастів був створений музей-заповідник. Основна частина виставок знаходиться в західному приміщенні флігеля для прислуги.

На постійній основі функціонують такі експозиції:

Зал присвячений історії замку. Тут можна побачити безліч особистих речей Попових, документи, макет садиби, деякі збережені елементи декору.

Невелика картинна галерея. Гордістю виставки є картини Брюллова.

Виставка присвячена Великій Вітчизняній війні.

Етнографічний зал.

Всі споруди замку Попова потребують масштабних реконструкційних роботах. Однак зараз, на жаль, на них немає коштів. Гроші, отримані з оплати за відвідування музею, не здатні покрити всі витрати на необхідне відновлення споруд. Залишається тільки сподіватися, що замок Попова у Василівці, що являє собою єдиний поміщицький палацовий комплекс в Запорізькій області, коли-небудь засяє яскравими фарбами свого нового життя.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі