Що змінив Володимир Буряк в екології Запоріжжя?

Що змінив Володимир Буряк в екології Запоріжжя?

26 листопада міський голова Запоріжжя відзначав чотириріччя перебування на своїй посаді. За цей час  маємо змогу оцінити результативність його роботи.  Критерієм оцінки виступає «Стратегія розвитку Запоріжжя до 2028 років», затверджена у 2017 році. Цей документ встановлює цілі з економічного, промислового, інфраструктурного, науково-освітнього та культурно-туристичного розвитку міста.

Реалізація стратегії проходить у три етапи :

  • Перший 2018-2020 роки;
  • другий - 2021-2024 роки;
  • третій - 2025-2028 роки.

Для поліпшення стану навколишнього середовища міська влада планує:

1. Зменшити забруднення атмосферного повітря міста та розвинути нові виробництва з низьким техногенним впливом на довкілля

Для скорочення викидів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел необхідно впроваджувати обладнання для очищення викидів, переобладнання промислових потужностей, перехід на більш сучасні та менш шкідливі для довкілля технології виробництва, що забезпечуватиметься впровадженням додаткових природоохоронних заходів, спрямованих на скорочення обсягів викидів.

 Проте протягом останніх двох років ми бачимо, що змін не має. Декларуються якісь заходи, витрачають  майже 800 тис. грн на проведення екофоруму, затверджують програми, меморандуми – що ми маємо у підсумку?  Соціальні мережі рясніють знімками труб заводів, які димлять на усе місто. Містяни страждають на захворювання дихальних шляхів, онкологію, а міська влада розповідає про повітря «як на Мальдівах».

 Яким чином може розвиватись захист навколишнього середовища міста, коли левова частина депутатів міської ради представляють інтереси  підприємства-забруднювача. 

2. Екологічний моніторинг та інформування 

Передбачається організація відкритої системи моніторингу стану атмосферного повітря та інформування громади щодо результатів спостережень суб’єктів державного моніторингу довкілля - Запорізького обласного центру з  28 гідрометеорології та Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» на сайті міської влади та придбання обладнаної пересувної лабораторії контролю довкілля для Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Слід зазначити, що цю ціль досягнуто, проте не повністю. Мобільна лабораторія простояла з січня, оскільки гроші на експлуатацію лабораторії виділили лише у вересні.

3. Розвивати мережу громадського електротранспорту

Мережа міського електротранспорту розвиватиметься як комунальний громадський транспорт шляхом розвитку мережі електрозабезпечення та оновлення муніципального парку електротранспорту, у тому числі, електробусів. Планується реконструкція наявної трамвайної колії з улаштуванням шпально-щебневої конструкції на сумісному полотні з верхнім покриттям з залізобетонних дорожніх плит, модернізація чинних тролейбусних мереж для районів міста, розвиток маршрутів електробусів.

У цьому напрямку бачимо зміни на краще: оновлюється електротранспорт, ремонтуються колії, запущено електробус по острові Хортиця.

4. Впроваджувати енергоефективні системи вуличного освітлення міста

Для скорочення споживання електроенергії планується створення системи «розумного» забезпечення міського освітлення та використання альтернативних джерел енергії на всій території міста. Вуличне освітлення поступово стає енергоощадним.

5. Енергоощадне, комфортне житло та енергоефективні будівлі бюджетної сфери

Планується поетапне підвищення енергоефективності житлових будинків, як у районах багатоповерхової забудови, так і в приватному секторі, на основі застосування принципу «ефективний власник - енергоефективне житло».

Виконання цього пункту стратегії відбувається меншими темпами, ні попередніх. Річ у тому, що утеплення житлових будинків залежить від фінансових можливостей мешканців, та форми власності будівлі. Будинки, що належать до комунальної власності навряд чи коли-небудь будуть утеплені.

6. Впровадити безпечне водопостачання та водовідведення

Необхідним є організація екологічно безпечного каналізування. Планується поетапна реконструкція мулових ставків із застосуванням сучасних технологій для їх оздоровлення, максимальне скорочення площі з удосконаленням технологічного процесу обробки осаду, покращення відводу мулової води та запобігання забруднення ґрунтових вод, прискорення процесу висихання. Буде забезпечено припинення експлуатації полів фільтрації на острові Хортиця. Доцільним є залучення науковців до вивчення та розв'язання питань очищення водойм у природний спосіб.

Міська влада проводить роботи щодо реконструкції мулових ставків. Так, у 2018 році було виділено 13,8 млн грн на ці заходи.

Стратегія визначає, що стан довкілля міста Запоріжжя є найважливішою складовою для його збалансованого розвитку. Опитування громадської думки підтверджує стурбованість містян станом довкілля та спонукає до консолідації зусиль усієї громади на подолання цих проблем.  На довкілля міста впливають техногенні та антропогенні чинники, нівелювання яких можливе шляхом впровадження в усі сфери виробництва та організації міського простору інноваційних технологій на різних рівнях. Це обумовлюватиме збалансований розвиток соціуму та забезпечуватиме екологічну рівновагу.

Для аналізу результатів діяльності міського голови ми обрали екологічні складові стратегії, оскільки на сьогодні найбільша проблема міста — це стан довкілля. І саме це питання, судячи із соціологічних опитувань,  найбільше хвилює людей. Реалізація економічних цілей тісно пов’язана з економічною політикою держави. Формуванням інвестиційної привабливості безпосередньо займаються центральні органи влади. А питання екології повинно бути в пріоритеті, оскільки напряму впливає на здоров’я запоріжан. Міська влада повинна захищати інтереси металургійного містечка.  У випадку, коли місцеві контролюючі органи не мають змоги вплинути на підприємства-забруднювачі, міська влада разом з народними депутатами від Запоріжжя повинна лобіювати міські інтереси у столиці.

Стратегія розроблена на 10 років, звичайно про весь обсяг результатів говорити зарано. Багато проблем не можуть бути вирішені виключно на місцевому рівні. Частина питань вирішується більш успішно за інші. Так, останнім часом відбувається активний розвиток культури міста. З’являються нові фестивалі, концерти, заходи. В освіті – ремонтуються школи, дитячі садочки.

Проте є одна тенденція у сфері діяльності можновладців — тотальна корупція! Посадовці, директори комунальних підприємств заробляють від 5-25% на реалізації  міських проектів. Посадові особи частини департаментів є фігурантами кримінальних проваджень. Про які позитивні зміни можна говорити, коли наміри щось змінити стають для чиновників джерелом їхнього заробітку?

За чотири роки головування Володимира Вікторовича ми бачимо як і позитивні, так і негативні результати. Однак, на фоні корупції тьмяніють будь-які досягнення.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі