Скид шахтних вод Запорізького залізнорудного комбінату може призвести до загострення екологічної катастрофи

В Якимівському районі сконцентровано кілька селищ із загальною чисельністю мешканців – 1 400 осіб. А поблизу розташоване курортне містечко Кирилівка (кількість населення – 3, 5 тис. осіб).

Катастрофічна екологічна ситуація в Якимівському районі Запорізької області набирає обертів, це пов’язано з функціонування на даній ділянці ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат», який скидає шахтні води у ставок-випарник, розташований він на території Кирилівської селищної ОТГ в межах Утлюцького лиману Азовського моря.

Площа земельної ділянки, де знаходиться водойма - 4 000 га. Це об’єкт природно-заповідного фонду.

Зазначимо, викиди шахтних вод підприємство здійснює з часів СРСР по трубопроводу у штучне-водоймище, де забруднена вода випаровується, залишаючи осад. За десятирічну діяльність заводу в ставку накопичилась велика кількість осаду, що містить шкідливі речовини.

Так, у 2013 році у зв’язку з тим, що ставок висох, під час сильного вітру пісок з осадом червоного кольору розпорошувався по тутешнім будівлям мешканців території. У свою чергу громадськість поскаржилась на різке погіршення здоров'я.

Після цього інциденту представники «ЗЗРК» вирішили збудувати технічний шлюз, який би розв'язав би питання наступним чином: заповнення ставка-випарника водою з Утлюцького лиману, аби підтримувати осад у вологому стані. Об’єкт був введений в експлуатацію в найкоротші терміни.

В Якимівському районі сконцентровано кілька селищ із загальною чисельністю мешканців – 1 400 осіб. А поблизу розташоване курортне містечко Кирилівка (кількість населення – 3, 5 тис. осіб).

Однак, в серпні поточного року інцидент знову повторився. Зокрема, 8 числа при виникненні буревію, атмосферне повітря на прилеглих територіях змінив свій окрас на помаранчевий. За цією картиною слідкувала вся країна.

ТОВ «Укрхіманаліз» провів експертизу і надав висновки: шахтні води, які скидаються в ставок, за своїм складом не відповідають гранично допустимим концентраціям шкідливих речовин. Крім того, громадські активісти (впродовж 2017-2019 р.р.) зафіксували перевищення радіаційного фону.

Вищевказані проблеми можуть сприяти активації онкологічних захворювань серед місцевих мешканців.

До того ж, якщо дамбу «прорве», то є загроза забруднення вод Утлюцького лиману та акваторії узбережжя Азовського моря. 

Розв'язати цю проблему можна лише, спорудивши якісне очисне спорудження, і це потребує значних фінансових вкладень.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі