«Ставте понад усе пріоритети своєї дитини», - інтерв’ю із запорізькою психологинею

«Ставте понад усе пріоритети своєї дитини», - інтерв’ю із запорізькою психологинею

Вкрай важливо прищепити дитині почуття безпеки.

 «Людство зобов’язане дати дитині найкраще», - йдеться у Декларації ООН. І справді, кожна дитина потребує дорослої опіки,  уваги, турботи, любові, захисту і постійної підтримки.  Щороку 20 листопада світ відзначає День дитини, метою якого є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, що стосуються  забезпечення благополуччя дітей.

У сучасному світі дітей спіткає чимало соціальних проблем, які призводять до різноманітних наслідків. Все частіше доводиться чути про булінг у школах, який часом переходить усі межі. Бійки між школярами і психологічне насилля можуть нанести непоправної шкоди дитині. Та як розпізнати це явище і правильно побудувати механізм боротьби з ним, розповіла психологиня та системна сімейна розстановниця Юлія Горук.

-Як розпізнати акт буллінгу?

- З одного боку здається, що булінг розпізнати досить просто. Однак, не завжди це так. Однією з ознак того, що дитину ображають в школі, може бути небажання йти в цю саму школу. Відсутність більш-менш позитивного настрою може служити сигналом того, що щось не так. Ця ознака дуже схожа на звичайну неприязнь  до навчального закладу. Щоб точно визначити причину, важливо бути уважним до своєї дитини. Краще батьків ніхто не знає, що відчувають їхні діти насправді.

Ще одна ознака – різка зміна настрою. Як правило, це проявляється вдома. З найменшого імпульсу дитина заводиться і може початися істерика чи зрив. Такі явища теж повинні спонукати батьків придивитися до того, що відбувається з дитиною насправді. Є діти холеричного типу, вони мінливі в настрої за своєю природою. І з ними буде набагато складніше розпізнати природу того чи іншого зриву. Все ж різниця очевидна, особливо батькам, тому важливо помічати ці моменти та розмовляти з дитиною.

Як правило, дитина не хоче ділитися тим, що відбувається у нього в школі. Вона замикається. На питання про школу може відповідати коротко або мовчати. Крім того, можуть зникати речі з будинку, і добре, якщо цю дитину ще не встигли налякати настільки, щоб вона зовсім мовчала. У поодиноких випадках характер дитини дозволяє боротися, у результаті чого на питання батьків «куди поділися речі?» вона розкаже й навіть назве того, хто міг їх забрати.

Часті хвороби, що переходять у хронічні - спосіб захиститися через тіло, якщо інші сигнали батьки не побачили. Наше тіло завжди служить для захисту та обирає для цього найрізноманітніші способи. Якщо легкі сигнали не розпізнаються, тіло починає демонструвати більш видимі ознаки, які свідчать про потребу звернути увагу. Як правило, це відбувається через хворобу.

Булінг впливає на сон дитини. Діти, схильні до тиску однолітків, погано сплять. Вони знаходяться в постійному стресі. Велика частина пригнічених почуттів опрацьовується через сон. Якість сну і відпочинку знижується. Це основні, але далеко не всі ознаки булінгу.

-Які наслідки невчасного визначення булінгу?

- У лайт-версіях це призведе до втрати власної поваги і гідності (хоча діти ще не знають цих слів, це не заважає похитнути віру в себе). Також булінг спричиняє нездатність відстоювати власні кордони, неможливість навчитися звертатися по допомогу до старших, і в дорослому віці - глобальну недовіру. Все це буде впливати на відносини з оточуючими. Як правило, єдине рішення для жертви булінгу - замкнутися в собі. У гірших варіантах, таке явище призводить до побиття з серйозними травмами та навіть смерті.

- Як діяти дитині та батькам у разі булінгу?

- У першу чергу, батькам необхідно донести до своєї дитини, що вона може розраховувати на їхній захист і допомогу. Дитина, схильна  до цькування, починає вірити, що, у разі звернення за допомогою до старших, йому буде ще гірше. І часто це так і буває, якщо не вжити додаткових заходів щодо його захисту. Вкрай важливо прищепити дитині почуття безпеки, довести їй, що батьки здатні вберегти її та захистити. Захищатися самій дитині не під силу.

Важливо також бути уважнішими до свого вихованця. Якщо батьки дізналися про акт булінгу, то вживати заходів необхідно не «на словах».  Для деяких батьків це теж буде своєрідним викликом, адже небагатьох в дитинстві вчили відстоювати свої кордони. Підіймайте ці питання голосно, починайте з учителя і батьків тих дітей, які нападають на вашу. Якщо проблему не може вирішити вчитель, йдіть до завуча. Якщо не вирішує завуч - йдіть далі. Якщо вам будуть пропонувати «зам'яти» тихо, ставте понад усе пріоритети своєї дитини. Тому що це мовчання може дуже дорого обійтися згодом. Нас навчили боятися, вирішувати все тихо, замовчувати, щоб зберегти зовнішню картинку благополуччя, але не варто виховувати свою дитину за такою ж схемою. Навчайте її захищати свої права та давати відсіч. Станьте однією командою.

- Який вплив буллінг має на психічний стан дитини?

- Абсолютно різний. Від постійно замкнутого пригніченого стану, який може призвести до глибокої депресії, до найстрашніших наслідків. Дитина, схильна до булінгу, як правило, не відчуває себе у безпеці.  Важливо, щоб батьки чесно оцінили своє спілкування з дитиною і зрозуміли, чого не вистачає. Діти, яких вчать бути зручними, не здатні відстоювати себе і свої межі, їм доводитися пригнічувати свої справжні емоції, які дитячі механізми захисту ще не здатні утримувати в повній мірі. Тоді й стаються нервові зриви, які можуть трансформуватися в розлади особистості.

 В іншому випадку, вони можуть перетворитися в захворювання - важкі або хронічні. Найтрагічніший варіант: якщо психіка дитини не впорається з усією цією напругою, якщо все буде проти нього (у школі пресинг, вдома відсутність уваги, підтримки, захисту та ін), це може призвести до самогубства. Найвищий ризик - підлітковий вік, цей період емоційно найнестабільніший.

Наша любов і увага до дітей, здатні не просто допомогти звестися на ноги та пройти життя, а й зберегти його.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі