Таємниці "Зміїнної печери"

Таємниці 'Зміїнної печери'

Скільки на Запоріжжі невідомих та загадкових місць, які й досі недосяжні людині, мабуть, й не підрахувати. Але є все ж таки завзяті особи, які намагаються їх віднайти та хоч одним оком зазирнути у сакральні історичні місця, такі як печери на Хортиці. 

Понад 2 мільйони роки тому утворилося річище Старого Дніпра. З високими скелями, що відокремлюють острів від правого берега. А в ущелинах цих скель є печери, куди не може зайти людина, бо не знайде її входу, називається одна з них - Зміїна.

Розташована Зміїна печера біля урочища Чорна скеля у північній частині острова Хортиця з боку Старого Дніпра. Над нею стоїть кам'яний слов'янський образ Бога бороданя, який був поставлений першим директором хортицького музею Арнольдом Сокульським близько 1975 року. Привезли статую з гирла річки Вільнянка (Вільнянський район Запорізької обл.), Де під його керівництвом проводилися розкопки слов'янського поселення VI-VIII ст. Доступ до неї утруднений, тому майже ніхто її не відвідує.

Довжина печери становить понад чотири метри, висота - близько п'яти метрів, а ширина - всього один метр. У 1879 році проводилися дослідження цієї унікальної печери. У ній були знайдені кістки птахів і тварин, шматочки кремнію, черепки глиняного посуду. Кажуть, що раніше в печері були виявлені козацьку зброю, сідло і напівзотлілий одяг, пошитий з сукна.

Печера оповита древніми міфами. Відомий краєзнавець Яків Новицький, у 1887 році зробив опис однієї з легенд цієї печери:

"Поки жили тут козаки, багато було риби, звірини, птахів і лісів по Дніпру, а в степах росли такі трави, як їдеш на коні, то й не видно. А плазуна було! .. Були жовтобрюхи, полози, а в печері, у Вищій Голові острова Хортиці, жив змій. Він нікого не чіпав і козаки його не боялися. Було, кажуть, вночі як засяє, так і освітить Дніпро! змій не кожну ніч показувався, а так, раз на місяць, і все у тій печери, званої Зміїний "Як пішли звідси запорожці під турками, так пішла за ними риба і птиця, пішов і звір всякий. По скелях, щось ходило і тужило ... Було вночі як заплаче, так аж похолодіє. Потім, з Кічкаского боку як почне кидати каміння на Хортицю, як почне, то так камені і припадали до Чорної скелі ... Сумно і страшно було тоді ...! "

Не менш цікава й інша історій. Якщо вірити працям стародавнього історика Геродота, то в печері на Хортиці колись проживав давньогрецький герой Геракл. Разом з ним жила дочка Борисфена - змієнога богиня Алі. У Зміїний печері у них народилося троє синів - Скіф, Гелон і Агафірс. Саме так Скіф і став прабатьком скіфського народу і правителем навколишніх земель, названих Скіфією.

 

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі