У столітній вежі в Запоріжжі збудують кафе: думка експерта

У столітній вежі в Запоріжжі збудують кафе: думка експерта

Історичний об'єкт стане частиною торговельного центру

Світлина із проектом забудови території навколо історичної водонапірної вежі у Запоріжжі по вулиці Іванова, де має незабаром з’явитися торговельний центр, опублікована у соцмережі. Як стало відомо, в самій історичній споруді забудовники облаштують кафетерій.

Аби почути експертну думку щодо реставрації архітектурної споруди та розміщення у ній кафе, ми звернулися до відомого запорізького краєзнавця Романа Акбаша.  

«Цінність цього об'єкту у тому, що розташовувалося там, під землею, а не тільки в тому, що ми бачимо зверху. Зокрема, старовинній системі водопостачання. Але зважаючи на те, що на статус пам'ятки зараз претендує тільки сама споруда вежі, в принципі, за законом якісь претензії пред'явити забудовнику навряд чи можна.

Я вважаю, що погано, коли старі об'єкти просто стоять, ніяк не використовуються і руйнуються. В такий спосіб їм, скажімо так, вкорочують віку. Отже, якщо там все буде акуратно (при забудові – ред.), то, напевно, це добре», - зазначив у коментарі кореспонденту «Факти Запоріжжя» краєзнавець Роман Акбаш.

Нагадаємо, цей історичний об’єкт привернув нашу журналістів та громадськості ще у березні поточного року. Тоді на місці розташування вежі розпочалися підготовчі будівельні роботи. Як виявилося, у 2017 році столітня забудова щезла з переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Забудовник планував звести на місці історичного об’єкта торговельний центр. На захист столітньої пам’ятки стали небайдужі запоріжці.

Тоді було відкрите кримінальне провадження щодо законності виділення земельної ділянки по вул. Іванова 2 б під забудову. Відповідний дозвіл для будівництва торговельного центру ТОВ «СІЧ-ІНВЕСТБУД» надала міська рада. Рішення від 19.12. 2018 було опубліковане на сайті мерії.

У квітні Шевченківський районний суд наклав арешт на будь-які будівельні, у тому числі і підготовчі роботи на місці водонапірної вежі. На що забудовник подав зустрічний позов до суду щодо зняття арешту. Шевченківський районний суд частково задовольнив його, дозволивши проводити будівельні роботи навколо об’єкту, не чіпаючи самої вежі. Відповідне рішення чинне до моменту отримання дозвільних документів від Департаменту архітектури та будівництва Запорізької міської ради. Отримавши дозвіл, забудовник може розпочати реставрацію водонапірної вежі.

Водночас в обладміністрації розглянули питання щодо включення водонапірної вежі до Держреєстру пам’яток. Члени Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини підтримали визнання вежі пам’яткою архітектури. Остаточне рішення щодо внесення вежі до Держреєстру архітектурних пам’яток повинні розглянути та підтримати в Міністерстві культури. Однак, зазначимо, що навіть рішення, прийняте на місцевому рівні, забороняє зносити історичний об’єкт.

Водонапірна вежа була збудована у 1900-х роках. Перша згадка про неї датується 1903 роком. У звіті про діяльність школи хутора глухонімих. Вказано, що залізнична водонапірна вежа  забезпечувала водою хутір поблизу Катеринославської залізниці.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі