У Запорізькій області пропонують створити унікальний науковий центр: думка депутатів

У Запорізькій області пропонують створити унікальний науковий центр: думка депутатів

Загальна площа Парку становить 16 756 га, в тому числі 9 324 га земель, що надаються йому в постійне користування, та 7 432 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувача (Василівська районна державна адміністрація, водний фонд)

У Василівському районі Запорізької області розташована перлина Таврійського краю - унікальна місцина, яка може стати візитівкою всієї України. Мова йде про Національний природний парк «Великий Луг». Проте, аби досягти міжнародного визнання – потрібно ще докласти зусиль.

Довідка.

Великий Луг - створений 10.02.2006 р. з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природно-ландшафтних та історико-культурних комплексів степової зони, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

НПП «Великий Луг» підпорядкований Міністерству охорони навколишнього природного середовища України, оперативне управління здійснює Державна служба заповідної справи.

Загальна площа Парку становить 16 756 га, в тому числі 9 324 га земель, що надаються йому в постійне користування, та 7 432 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувача (Василівська районна державна адміністрація, водний фонд).

Крім того, до складу Парку входить орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Великі і Малі Кучугури», на базі якого можливе створення  унікального міжнародного наукового центру щодо досліджень екосистем національного природного парку «Великий Луг».

Проте є одна проблема: 66 га території заказника знаходиться у власності ДП «Василівське лісове господарство», і тому представники НПП «Великий Луг» вбачають за потрібне, аби природничий об’єкт знаходився у власності єдиної юридичної особи.

 «Ми запускаємо новий проект з 2020 року «Організація території», де в планах є розширення території до 40 000 га, як для науково-дослідних установ, тому що вони мають більший статус, ніж заповідники».

«Буде збережена цілісна природнича система, вивчено види тварин, організація для туристів водного маршруту навколо цих островів, щоб на цьому острові був Міжнародний стаціонар – він дав би можливість залучати міжнародних науковців», - ділиться виконуюча  обов’язки директора Національний природний парк «Великий Луг»  Тамара Йосипенко.

Словом, мета - передати будівлю, яка знаходиться в зоні абсолютної заповідності Парку з балансу державного лісогосподарського підприємства на баланс національного природного парку «Великий Луг» для створення міжнародного наукового центру щодо досліджень екосистем.

Зі слів місцевих мешканців історія будинку склалась таким чином: колись цю будову возвели місцеві рибалки, щоб зручно перечекати негоду на острові. Близько 25 років тому, його уподобали керівники підприємства «Мотор Січ», які й створили на його базі заїмку. Згодом ця місцина стала улюбленим місцем для полювання. Після призначення нового  керівника обласного лісгоспу, будинок якимсь чином перейшов на баланс лісників, але фактично вони до нього не мають жодного відношення. Тому, подейкують, і сьогодні деякі можновладці мають свій інтерес в існуванні будинку в такому стані.

За інформацією Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства будинок-кордон можливо передати на баланс Парку за умови отримання погодження Державного агентства лісових ресурсів України та у відповідності до чинного законодавства.

Запорізька обласна державна адміністрація повністю підтримує розвиток Нацпарку. За ініціативою заступника директора Департаменту екології та природніх ресурсів ЗОДА Олександра Сергієнко ініційовано депутатську зустріч з трудовим колективом природоохоронної установи. Керівником депутатської групи виступив депутат облради Олег Буряк.

Депутати у складі: Олега Буряка, Василя Хвостака, Романа Кузьменка, та Ярослава Криля на власні очі оглянули територію (зокрема, будинок-кордон) та поспілкувалися з керівниками Парку.


«Ми приїхали - подивилися. Ідея, яку представники Департаменту екології ОДА пропонують - вона має місце бути і вона цікава. Ми повинні розібратися в ситуації, повинні вислухати другу сторону: якщо вони будуть проти - ми повинні почути їхні аргументи.

Другий момент - даний об'єкт не підпорядковується  облраді, ми можемо тільки через рішення депутатської сесії (і то якщо проголосує більшість) звернутися в Держлісагенство, аби вони передали цей об'єкт на баланс Національного парку «Великий Луг», - коментує Олег Буряк.

За словами депутатів, якщо науковий центр буде міжнародного значення, то є всі шанси отримати грантові кошти, які покриють витрати на утримання, зарплатню для працівників, наукові публікації в кращих світових виданнях, відрядження на симпозіуми, відеозйомки тощо.

«Будинок старий як світ, коли ми сюди їхали - думали тут два поверхи. Його доведеться ремонтувати. Відповідно, потрібно буде ці питання підкріпити бюджетом», - ділиться Роман Кузьменко.

Наразі депутатська делегація планує влаштувати зустріч з ДП «Запорізьке ЛМГ» для роз’яснення їхньої позиції.

У разі передачі зазначеного будинку до складу Парку, на його основі можливо створити унікальний міжнародний науковий центр щодо досліджень екосистем на базі національного природного парку «Великий Луг» та взагалі всього видового біорізноманіття Придніпровського національного екологічного коридору.

Будинок-кордон

Далі буде…

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі