"Великий та могутній": Запорізький дуб

'Великий та могутній': Запорізький дуб

Фото: Анатолій Волков

Запорізький дуб вражає своєю величчю та могутністю, дерево яке пережило багато епох та поколінь, але залишилось незламне.

Сьогодні, хочемо Вам розповісти про історію дуба та найбільш розповсюджені міфи коли нього.

Вік дуба складає понад 700 років. Розташований він у правобережній частині Дніпровського району міста Запоріжжя, у межах колишнього селища Хортиця (Верхня Хортиця), на перетині вулиць Тараса Бульби та Ничипора Дейкуна.

У різних популярних виданнях тиражуються кілька легенд, які не мають під собою фактичної основи:

1. Під гіллям дуба навесні 1648 р., перед битвою на Жовтих Водах зупинявся Богдан Хмельницький з військом;

2. Кошовий отаман Іван Сірко з козаками писав під дубом знаменитого листа турецькому султану;

3. Запорожці зустрічалися з козаками донського отамана Кіндрата Булавіна на початку XVIII сторіччя;

4. Поет Олександр Пушкін побував біля дуба під час подорожі на Кавказ у 1820 р.;

5. Тарас Шевченко у 1843 р. під дубом читав селянам свою поему «Катерина»;

6. Махновці намагалися порубати дуба на дрова для свого броне потяга у 1919 р.;

7. Під час «Великої Вітчизняної війни» Адольф Гітлер наказав фельдмаршалу Манштейну перевезти дуба у Берлін.

У 1990 році внаслідок вкрай несприятливого екологічного становища Запорізький дуб захворів — з нього поопадало листя, а згодом і майже вся кора. У той час, як владні структури поставилися до цього цілком байдуже, група ентузіастів намагалася врятувати пам'ятку: з метою відводу зайвої вологи рили дренажні колодязі, вводили у ґрунт стимулятори росту, закопували під деревом туші худоби, заливали бетоном тріщини, обрізали засохлі гілки. Проте ці зусилля виявилися марними й до 1995 році, про майже мертвий дуб забули.

З 2002 року проводилися роботи зі збереження пам'ятки: були встановлені металеві щогли, що підтримують гілки, деревина оброблялася речовинами для її консервації, ґрунт під деревом укріплювали для запобігання просідання. 2012 року розпочато масштабну роботу із лікування дерева за допомогою крапельниць зі спеціальним розчином. Щороку з єдиної живої гілки дуба збиралося від кількох сотень до кількох тисяч жолудів, які висаджувалися і роздавалися у вигляді паростків

Але стан дубу поступово погіршувався, одна за одною обламувалися його сухі гілки. Через те, що Запорозький дуб, як екскурсійний об'єкт, значною мірою втратив свою активність, у 2017 році історико-культурний комплекс був переданий на баланс Запорізької міської ради. В цьому році, потік відвідувачів значно скоротився, а масові заходи тут майже не проводилися.

24 вересня 2018 року, перед черговою сесією Запорізької міської ради з'явився проєкт рішення про позбавлення статусу Запорозького дуба ботанічної пам'ятки природи місцевого значення. Передбачалося, що після цього дуб просто спиляють і почнуть реконструкцію всього історико-культурного комплексу. Злочинне рішення не було прийняте — не вистачило голосів. Сьогодні над Запорозьким дубом нависла небезпека повного знищення. Проте, навіть якщо найближчими роками сам живий організм остаточно загине, місце його розташування залишатиметься пам'ятним, сакральним об'єктом. Тому необхідно надати Запорозькому дубу статус історичної пам'ятки місцевого значення, як визначному місцю. Наукове обґрунтування для цього вже підготовлене у Запорізькій обласній інспекції з охорони пам'яток історії та культури.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі