Володар могильних курганів: чому у Вільнянському районі не вщухають інциденти, пов'язані з Кривохатьком?

Володар могильних курганів: чому у Вільнянському районі не вщухають інциденти, пов'язані з Кривохатьком?

Реалістична ситуація, яка буде подана далі, є схожою з історією дійових осіб оповідання «Володар мух» (автор Вільям Ґолдінґ). В творі описані найстрашніші гріхи людства, гріхи, з якими людині заважають впоратися її ж власні тваринні інстинкти, які перемагають століття соціалізації за хвилини, прожиті в «тваринному світі». Чи можливо уявити, що створіння «homo sapiens» здатне трансформуватися слідуючи мисливському інстинкту? Втім, розпочнемо.

Угрупування фермерського господарства «Кривохатько В. В.», яке належить народному обранцю Вадиму Кривохатько, на днях незаконно розорали могильні кургани у Вільнянському районі Запорізької області. Ба більше, дана земельна ділянка (поблизу  с.Московка та с. Укромне) знаходиться у користуванні тутешнього фермера Михайла Фокіна.

Епізод даної історії мав гарний початок: так, близько 20 років тому Фокін та Кривохатько вирішили укласти усну угоду, яка б територіально розділила власність фермерів. Цей варіант мав практичний характер. Мовляв, «тобі один шмат поля, а мені – інший». Таким чином, процес обробки поля ставав зручнішим.

Так, у користування пана Вадима потрапила ділянка, яка належала Фокіну, і навпаки, Фокіну дісталася у використання земельна площа Кривохатько. Але поля фермерів виявилися  «темпераментними», втім, як і їх власники. Адже на земельних ділянках сконцентрувалися курганні могильники. І тут розпочинається найцікавіше.

Згідно із Земельним Кодексом України та Законом України «Про охорону культурної спадщини»:  земля, на якій є пам’ятки історії та культури, належить до категорії земель історико-культурного призначення. Всі пам’ятки, в тому числі кургани й курганні могильники, мають бути внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток. На кожну пам’ятку має бути складено паспорт із зазначенням її особливості, охоронні зони, порядок використання тощо.

Так, за даними ЗМІ, Кривохатько здійснив роздержавлення та розпаювання земель, на яких є пам’ятки археології – могильні кургани, без проведення польових обстежень земель та встановлення меж ділянок історико-культурного значення.

В минулому році, голова фермерського господарства Михайло Фокін прийняв рішення – повернути у власне користування земельну ділянку, на якій проводяться несанкціоновані дії. Натомість, запропонував пану Вадиму інші варіанти паїв, проте нардеп навідріз відмовився спілкуватися з ним. Та й на листи, які надсилає пан Михайло, теж не відповідає.

«Сутички розпочались в минулому році. Я прохав Кривохатько не обробляти могили, бо відповідатиму я, оскільки земля закріплена за мною. Але мої прохання на нього не подіяли. Тож,  вирішив забрати цю землю. Пройшов суд, стосовно приналежності цих земель. Вадим на суді заявив, що не обробляє цю землю. Тож, я викликав Держгеокадастр і ми розмежували територію, відбили межі курганної зони. Згодом обробив землю, і чекав сезону посіву»,- ділиться Михайло Фокін, голова фермерського господарства.

Однак, вандалів це не зупинило, й навіть більше, вчора вночі були розорані могильні кургани, які  були держвласністю і перебували під охороною держави.

«І ось вчора вночі барон вирішив погосподарювати: розорав землю разом з могильниками. А відповідати перед законом повинен я»,- коментує Михайло Фокін, голова фермерського господарства.

Проте в планах Фокіна зупинити терор та вседозволеність народного депутата. Тож, викликав на місце інциденту працівників прокуратури, поліції, відділу культури та туризму Вільнянської РДА.

«На дану ділянку ми приїхали скласти акт огляду пам’ятки, яка піддалася сільськогосподарській обробці  та передати його  правоохоронним органам», - коментує Олена Лук’янчук, начальник відділу культури та туризму Вільнянської РДА.

Видання «Факти Запоріжжя» звернулося до правоохоронних органів, аби отримати повну картину «курганного» інциденту:

«Кургани задовго до цієї ситуації були зруйновані, але незважаючи на це, ніхто не має право їх культивувати. Наразі поліція з’ясовує всі обставини інциденту та проводить відповідні перевірки», - коментує Катерина Людвік, речниця ГУНП в Запорізькій області.

Але ким раніше були зруйновані кургани? Копнувши глибше, журналісти наштовхнулися на матеріали ЗМІ, в яких вказано, що посадові особи ФГ «Кривохатько В.В» повністю знищили і розорали ряд пам'ятників археології у Вільнянському районі. Зокрема: №4222 і №4223, що складаються з двох і трьох курганів (поблизу с. Благовіщенське). Та ж доля спіткала курган № 4225 і курганний могильник № 4256, що складається з двох курганів (поблизу с. Московка).

Поруч з селом Укромне розорані і знищені курганні могильники № 4278 - три кургани, № 4279 - чотири кургани, №4281 - три кургани. Крім цього, господарством «Кривохатько В.В.»  були розорані ще 4 курганних могильники, що складаються з 13 курганів.

З власних джерел, виданню «Факти Запоріжжя» відомо, що стосовно незаконної оранки і знищення культурних пам'яток археології посадовими особами ФГ «Кривохатько В.В.», було відкрито кримінальне провадження Токмацькою місцевою прокуратурою № 12013080210000681 від 12.04.2013 року.

Та довести справу до логічного кінця не можуть вже близько п'яти років. Крім цього, відомо, що кримінальне провадження перебуває «в руках» Дарина Салякіної, яка є дочкою голови Вільнянської райради Андрія Салякіна. А, як відомо широкому загалу, він є протеже Кривохатько.

Журналісти видання продовжать тримати вас в курсі подій, адже цікавеньке ще попереду.

На завершення

Продовжуючи оповідку «Володар мух» Вільяма Ґолдінґа, наприкінці стало зрозумілим, що зовнішній світ героїв з часом став ефемерним і його існування почало піддаватися сумніву. Адже вбивство один одного та жорстоке поводження з іншими, лише вбили в них відчуття людяності та віри у святе.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі