Як у Запоріжжі борються з проблемами безхатченків?

Як у Запоріжжі борються з проблемами безхатченків?

За даними ООН, у світі налічується більш ніж 100 мільйонів осіб, які не мають даху над головою. Важливим завданням суспільства є створення належних умов життя для таких людей. Для цього необхідно об’єднати зусилля влади, громадських організацій та бізнесу. Ми проаналізували способи допомоги безхатченкам як за кордоном, так і в Україні. Зокрема, вдалося окреслити картину проблем безпритульних у Запоріжжі. Як виявилось, у місті існує чинний механізм допомоги таким людям. Про це – далі у матеріалі.

Хто ці безхатченки?

Зазвичай, це люди з обмеженими можливостями, вихідці з інтернатів, нарко- та алкозалежні громадяни, колишні в’язні. Також це покинуті пенсіонери, діти яких переїхали в інше місто чи країну. Зокрема, трапляються випадки, коли літні люди залишаються на вулиці через аферистів.

«У Запоріжжі є яскраві приклади таких ситуацій. Це й історія з головною бухгалтеркою підрозділу «Мотор Січ», яка залишилась на вулиці. Наразі вона проживає у Дніпропетровському притулку. Це й ситуація з братами Петровими, які протягом тривалого часу жили в люці біля ТЦ «Україна». Згодом їх підтримали представники релігійних установ, внаслідок чого безхатченки стали захисниками України», - зауважує громадська активістка Олена Гулая.

Звісно, нашому місту далеко до Канади, де безпритульні мають соціальне страхування та можуть врятуватися. Важливо створити Всеукраїнський центр, який опікуватиметься даною проблемою. Наразі найбільший вклад у захист безхатченків роблять представники релігійних організацій. Але проблема залишається нагальною і потребує багато зусиль на її вирішення.

Безпритульність в Україні

В Україні також опікуються проблемами безхатченків, хоч і не настільки активно, як за кордоном. У Вінниці існує проєкт під назвою «Соціальне патрулювання», який фінансується з державного бюджету та передбачає надання різноманітних соціальних послуг: перевдягання та гігієнічні послуги, стрижка, одноразове харчування, розв'язання житлової проблеми тощо. У Кропивницькому функціонує міський центр тимчасового перебування безпритульних осіб на 30 ліжко-місць, а центр у Миколаєві налічує 50 ліжко-місць. Державне фінансування безхатченків зафіксовано також у Львові, Одесі, Чернігові, Ужгороді, Луцьку, Івано-Франківську та Житомирі.

Запорізька влада та активісти також не забувають про існування проблеми. Станом на 1 червня 2019 році у місті на обліку перебуває 642 бездомні особи. Міська влада розробила комплексну програму соціального захисту безпритульних, якою передбачено надання послуг санітарної обробки, організація гарячого харчування в осінньо-зимовий період.  Також програмою передбачено надання екстреної матеріальної допомоги на прожиття або поновлення документів за особистими зверненнями громадян до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради. У обласному центрі значну підтримку бездомним особам надають громадські та релігійні організації.

За словами громадської активістки Олени Гулої, кількість зареєстрованих безхатченків значно занижена, оскільки не всі хочуть ставати на облік. Але проблема в тому, що люди, які не перебувають на обліку, не мають права отримувати фінансову допомогу. Реальну статистику ми зможемо встановити лише тоді, коли соцпатруль ходитиме по тих місцях, де знаходяться безпритульні, та особисто фіксуватиме всіх осіб. З дорожньою картою соціального захисту бездомних осіб у Запоріжжі можна ознайомитись тут.

У Запоріжжі існує декілька установ, які надають різноманітну допомогу безпритульним. Управління соціального захисту населення міськради надає консультування та екстрену матеріальну допомогу на поновлення паспорту. Забезпеченням соціального супроводу, адаптації та психологічної допомоги займається Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Наразі зареєстровано 7 пунктів роздачі гарячого харчування під час осінньо-зимового періоду та 7 оперативних штабів щодо соціального захисту бездомних.

Люди, які не мають житла, можуть скористатися наданням медичної допомоги та проходження флюорографічного обстеження у 8-ми міських лікарнях. У межах 12 медичних закладів облаштовують пункти обігріву. Крім цього, справами безхатченків опікуються релігійні, благодійні та громадські організації. У місті існує соціальний патруль, метою якого є запропонувати наявні соціальні послуги бездомним, таким чином захищаючи їх права та покращуючи їх рівень життя, а також допомогти волонтерам у допомозі безхатченкам.

Безхатченки за кордоном

В іноземних країнах влада активно бере участь у житті безхатченків. Справжнім прикладом є німець Торстен Брандт, який влаштовує пункти обігріву для безхатченків у своїх пабах. Щотижня заклади приймають до 15 жінок та до 25 чоловіків.

У Швеції вирішили замінити комерційну рекламу на сіті-лайтах на адреси пунктів обігріву та притулків. У Римі рік тому з’явилась клініка для безпритульних, яких у місті понад 16 тисяч осіб. У Британії, натомість, переобладнають двоповерховий автобус на мобільний притулок для безхатченків.

На вулицях Фінляндії взагалі важко зустріти безпритульних, адже влада країни достатньо опікується питанням безпритульності і забезпечує їх усім необхідним.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі