Запорізька медицина тоне в корупційних схемах: Хто заробляє на респіраторах?

Запорізька медицина тоне в корупційних схемах: Хто заробляє на респіраторах?

Медичні заклади та поліція платить за респіратори від 50 до 150 гривень, у той час як Запорізька АЕС закуповує їх за 15 гривень.

Сьогодні забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту стоїть як ніколи гостро, попри літаки з гуманітарною допомогою з Китаю та допомогою, яку надають великий бізнес та волонтери, на даний час лікарні недостатньо забезпечені масками, респіраторами, рукавичками та халатами.

В умовах гострого дефіциту, лікарні змушені закупати засоби захисту за завищеними цінами, але як показав досвід Херсонської області деякі посадові особи медичних закладів самі організовуюсь схему розкраданню бюджетних коштів, виділених на боротьбу з коронавірусом.

За даними СБУ у Херсонській області посадові особи одного з районних центрів первинної медико-санітарної допомоги привласнили 110 тисяч гривень під час  придбання для медперсоналу захисних масок, халатів і дезінфекторів.

Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 225 було затверджено Порядок проведення закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України. Згідно із затвердженим цією постановою переліком замовнику дозволено в електронній системі закупівель оприлюднювати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Спрощена система введена Урядом з метою скорочення терміну, необхідного для придбання товарів, робіт і послуг, необхідних для запобігання поширенню епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України, але постачальники використовують це для встановлення спекулятивних цін, а чиновники для збільшення розміру «відкатів».

За допомогою електронної системи закупівель Prozorro ми промоніторили договори постачання респіраторів медичним закладам Запорізької області та виявили можливі факти придбання засобів захисту за завищеними цінами.

Одна з основних характеристик респіратора — класу фільтруючої активності або класу захисту. Цей показник характеризує здатність захисного пристрою утримувати шкідливі речовини у фільтрі. Згідно з Європейським стандартом EN-149:2001, респіратори поділяються на три класи:

  • Респіратори 1-го класу (FFP1) здатні затримувати до 80% пилу, рідких і твердих аерозольних часточок.
  • Респіратори 2-го класу (FFP2) затримують 90% небезпечних домішок.
  • Респіратори 3-го класу (FFP3) затримують близько 99% небезпечних для людини домішок.

Виходить, чим вище клас захисту, тим дорожче респіратор, але на практиці це не завжди так. Наприклад, КНП «Бердянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бердянської міської ради 2 квітня укладено договір з ФОП Тимченко Кароліна Володимирівна на постачання 1333 респіраторів БУК-3 класу FFP3, загальною вартістю 199 950 гривень.

Вартість одного респіратора складає 150 гривень.

Комунальним некомерційним підприємством «Міська лікарня №10» Запорізької міської ради 1 квітня укладено договір з ТОВ «Епіцентр К» на постачання 22 000 респіраторів БУК-3 класу FFP3, без клапана, загальною вартістю 1 980 000 гривень.

Вартість одного респіратора складає 75 гривень без ПДВ, з урахуванням ПДВ 90 гривень.

7 квітня КНП «Міська лікарня №10» укладено договір з ТОВ «Діамант-Фарм» на постачання 37 000 респіраторів FFP2, загальною вартістю 2 960 000 гривень.

За умовами укладеного договору вартість одного респіратора 80 гривень.

Про що говорити, якщо навіть Головне Управління Національної поліції в Запорізькій області змушено закуповувати засоби захисту за завищеними цінами, так 6 квітня ГУНП укладено договір з ТОВ «Лемар ЛТД» на постачання 5000 респіратор зі степенем захисту FFP 2, загальною вартістю 258 000 гривень.

Вартість респіратору складає 43 гривні без ПДВ, або 51,6 гривні з ПДВ.

В той самий час ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» 24 квітня укладено договір з ТОВ «Мікрофільтр» на постачання 250 000 респіраторів «Мікрон» класу FFP3, загальною вартістю 3 900 000 гривень.

Вартість одного респіратора складає 13 гривень без ПДВ, з урахуванням ПДВ 15,6 гривні.

Зазначимо, що не тільки Запорізька АЕС придбала респіратори з найвищим ступенем захисту за адекватною ціною. Так, протягом березня-квітня ТОВ «Мікрофільтр» було укладено договори на постачання респіраторів Мікрон FFP3 у кількості майже мільйон одиниць, у тому числі медичними закладами - з КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня», КНМП «ЦПМСД №1» м. Кременчука та КНМП «Лікарня інтенсивного лікування Кременчуцька» за ціною 16 гривень за штуку.

Враховуючи викладені факти мова може йти про розкрадання мільйонів гривень, виділених медичним закладам з бюджету на боротьбу з пандемією коронавірусу (COVID-19) на території Запорізької області.

Питанням придбання медичними закладами Запорізької області респіраторів класу FFP2 та FFP3 за завищеним цінами повинні займатися підрозділи СБУ та ГУНП в Запорізькій області, які зобов’язані притягнути до відповідальності всіх осіб, причетних до цих схем.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі