Запорізька ОДА використовує піратське програмне забезпечення

Запорізька ОДА використовує піратське програмне забезпечення

Сьогодні хочемо розповісти про відповідальність за використання неліцензійних програм на прикладі держструктури ЗОДА, яка ще й досі використовує піратські копії.

Зазначимо, що за даними Державного комітету зв'язку та інформатизації України рівень використання в Україні неліцензійного «піратського» програмного забезпечення на даний час складає понад 60%. Серед основних причин широкого поширення у нашій країні практики використання неліцензійного програмного забезпечення називають низьку купівельну спроможність споживачів, а також відсутність дієвого механізму захисту прав інтелектуальної власності.

Лише деякі користувачі можуть похвалитися ліцензійним програмним забезпеченням. Переважна ж більшість використовує піратські копії, навіть не підозрюючи про те, що за це передбачена дуже серйозна відповідальність, аж до кримінальної.

За нашою інформацією, зазначене питання також Запорізької обласної державної адміністрації. Так, за даними майданчику Prozorro 17 грудня відбулися відкриті торги з придбання ліцензійного програмного забезпечення Microsoft WinPro 10, у кількості 45 одиниць, вартістю майже 200 тис. грн, замовником виступила Запорізька обласна державна адміністрація.

Переможцем визнано ТОВ «Фортім», компанія з Києва, яка заснована лише 2 жовтня, з моменту формування у тендерних закупівлях взяла участь лише один раз, у листопаді з фірмою було укладено договір на постачання модулів розширення для IP-телефонів, вартістю 35 тис. грн, замовником також виступила ЗОДА.

З поінформованих джерел нам стало відомо, зазначене програмне забезпечення буде використано для асекурації працівників апарату Запорізької ОДА, у якому під протекцією Зінаїди Бойко працюють понад 70 чиновників.

У 2019 році апарат Запорізької ОДА придбав 8 ПЕОМ у вигляді комплектувальних (монітори, материнські плати, процесори, оперативну пам'ять, блоки живлення, жорсткі диски, миша та клавіатури) та 16 персональних комп’ютерів у зборі. У тендерній документації ми не знайшли вимоги щодо обов’язкового встановлення ліцензійного програмного забезпечення на придбану техніку.

Цікаво, що протягом останніх років державні службовці апарату Запорізької держадміністрації використовували неліцензійне програмне забезпечення, тим самим порушуючи чинне законодавство.

Зазначимо, що до програмного забезпечення належать не тільки Windows (найпоширеніша операційна система, заставка якої з’являється під час запуску комп’ютера), а і Microsoft Office (усім відомі Word — текстовий редактор і Excel — електронна таблиця, якими певно користуються усі бухгалтери). Кожна з перелічених програм є об’єктом інтелектуальної власності та коштує неабияких грошей.

Згідно із законом відповідальність за використання неліцензійного програмного забезпечення несе керівник організації, установи або підприємства. Звичайно, він може спробувати знизити ступінь потенційного покарання і видати наказ, де відповідальним призначається системний адміністратор або інші співробітники установи. Але, на жаль, це не позбавить його повністю від ризику отримати один раз повістку від правоохоронних органів.

Законом передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Адміністративна відповідальність: Стаття 51-2. Порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності

Незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності (літературного чи художнього твору, їх виконання, фонограми, передачі організації мовлення, комп'ютерної програми, бази даних, наукового відкриття, винаходу, корисної моделі, промислового зразка, знака для товарів і послуг, топографії інтегральної мікросхеми, раціоналізаторської пропозиції, сорту рослин тощо), привласнення авторства на такий об'єкт або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом - тягне за собою накладення штрафу від десяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Кримінальна відповідальність: Стаття 176. Порушення авторського права і суміжних прав

1. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури, мистецтва, комп'ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, а також інше використання чужих творів, комп'ютерних програм і баз даних, об'єктів суміжних прав без дозволу осіб, які мають авторське право або суміжні права, якщо ці дії завдали матеріальної шкоди у великому розмірі - караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм, програм мовлення та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі