Збагачення олігархів: Запорізький феросплавний завод заборгував державі півмільярда гривень

Збагачення олігархів: Запорізький феросплавний завод заборгував державі півмільярда гривень

За всіма показниками Україна щоденно та щорічно виробляє велику кількість електричної енергії. Підтвердженням цього є перебування країни в топ-10 держав світу – найбільших виробників електроенергії, до якого входять США, Японія, Китай, Росія, Німеччина, Канада, Франція, Велика Британія, Україна та Індія. Електрична енергія – це товар, такий самий, як годинник або кавоварка. Власником електроенергії, виробленої на території України, є український народ як джерело влади.

Виходить, українці уповноважили владу використовувати електричну енергію на благо народу і, вочевидь, народ справедливо очікує, що це управління буде  здійснюватися державою ефективно. На сьогодні схема ринку електроенергії в Україні виглядає так:

А тепер уявіть, що ви власник, наприклад, пекарні, де в печах, які працюють від електроенергії, випікаєте хрусткі круасани. Щомісяця ви отримуєте рахунок за використану електричну енергію, але раптом вирішуєте за неї не платити, при цьому продовжуючи випікати круасани. Бізнес триває, видатки зменшуються, і щомісячний прибуток зростає. Водночас зростає і ваш борг за спожиту електроенергію.

Оскільки держава не може допустити, щоб ви й надалі не сплачували кошти за електроенергію,  були створені Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені  Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312 (ПКЕЕ).

Та, якщо ви умисно перестаєте сплачувати за використану електричну енергію, держава зобов’язана відключити вас від електропостачання. Якщо ви простий громадянин, наприклад, підприємець або директор заводу, то можете не сумніватися, що так і буде. 

Але зовсім інакше все відбувається, якщо ви – олігарх Ігор Коломойський, і маєте у власності цілий феросплавний завод. 

Феросплави коштують надзвичайно дорого – понад 50 тисяч гривень за тону. При цьому, електроенергія є основним компонентом у виробництві феросплавів, що відбивається на собівартості продукту та кінцевій ринковій ціні на феросплави.

Зазначимо, Запорізький феросплавний завод був збудований понад 85 років тому. Обладнання на підприємстві настільки застаріле, що споживання електроенергії на одиницю виготовленої продукції є захмарним в порівнянні з аналогічними витратами конкурентів з розвинутих країн. Але завод не зупиняється, продовжує успішно працювати та планує здійснювати виробничу діяльність в майбутньому, пише видання important. 

Як підприємству, попри високу собівартість продукції через значну вартість електроенергії та застаріле обладнання, вдається зберігати конкурентну спроможність? Ось, що з’ясували журналісти.

За даними інсайдеру видання, борг ПАТ «Запорізький завод феросплавів» перед ВАТ «Запоріжжяобленерго» станом на 01.01.2019 року становить, увага, 507 215 000 гривень. Тобто завод заборгував державі понад півмільярда гривень за спожиту електроенергію.  При цьому, ПАТ «Запоріжжяобленерго» не відключає електроустановки феросплавного заводу від електропостачання, хоча за законом зобов’язане це зробити – згадайте приклад з пекарнею.

В.о. генерального директора «Запоріжжяобленерго» Олена Ангелова (людина олігарха Ігоря Коломойського) ніяк на ситуацыю не реагує. Як ми писали раніше, перебуваючи лише за 5 місяців на посаді борг перед енергетиками виріс на 100 млн грн і підприємство «втратило» 400 співробітників. 

Чому так?

Виявляється, що у вітчизняній системі законодавства є таке поняття, як захищений споживач. Згідно з визначенням законодавства, захищений споживач – це споживач електричної енергії, до якого застосовується особливий режим відключення та/або обмеження електропостачання для запобігання виникненню надзвичайної ситуації техногенного характеру.  

Це визначення міститься в Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1209. Щоб отримати статус захищеного споживача, згідно з зазначеним порядком, необхідно пройти певну жорстко регламентовану процедуру.

Запорізькій феросплавний завод зазначену процедуру успішно пройшов та отримав відповідний  статус. Тож на сьогодні підприємство олігарха Коломойського продовжує безперешкодно виробляти продукцію, продавати її за ринковими цінами та збагачувати свого власника, маючи при цьому борги на сотні мільйонів перед державним бюджетом.  

Такий стан речей дозволяє говорити про вибудовану злочинну схему, спрямовану на ослаблення держави в енергетичному секторі економіки та пошкодження об’єкту, який має важливе народногосподарське та оборонне значення, тобто, ПАТ «Запоріжжяобленерго». Останнє через подібні величезні борги сьогодні не може нормально функціонувати й знаходиться на межі банкрутства.

Власне, такі дії підпадають під кваліфікацію злочину за статтею 113 Кримінального кодексу України – диверсія.

Ймовірно, якщо й надалі дозволити олігархам експлуатувати та знищувати енергетичний сектор економіки, держава не тільки втратить ПАТ «Запоріжжяобленерго» та подібні до нього, але й  енергетичну незалежність загалом.

Пропонуємо компетентним правоохоронним органам детально дослідити кожен документ, кожен етап, кожну дію щодо законності отримання АТ «ЗФЗ» (код ЄДРПОУ 00186542) статусу захищеного споживача, провести відповідні судові комплексні технічні експертизи та, в разі наявності підстав, притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності. Окремо представляється доцільним позбавлення статусу «захищеного споживача» тих підприємств, які по суті такими не є.

Актуально:

Розкрадання та мільйонні махінації між Запорізьким заводом феросплавів та ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Скелети у шафі: як депутат і директор запорізького заводу через закон переступав

Фінансові схеми: як і звідки Ярослав Гришин отримав гонорарів на 4 мільйони?


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі