Зберегти Чорне море можливо?

Зберегти Чорне море можливо?

Якщо скучили за теплим морем – є привід про нього згадати. Сьогодні відзначають Міжнародний день Чорного моря. Це свято започаткували 31 жовтня 1996 року, коли причорноморські країни (Україна, Румунія, Туреччина, Грузія, Болгарія та Росія) підписали Стратегічний план дій з реабілітації та захисту Чорного моря. Стратегічний план підписаний у Стамбулі, після проведення досліджень морського середовища, які показали що її життєздатність суттєво погіршилась у порівнянні з 1960-ми роками.

На жаль, велику частину причорноморського узбережжя Україна втратила у зв’язку з анексією Криму. На сьогодні протяжність узбережжя складає 1056,5 км.  Чорне море відіграє важливу роль в економіці нашої країни – слугуючи транспортною магістраллю, що з’єднує Україну та світ. Зерно, соняшникова олія, залізна руда, металопрокат, боксити, непродовольчі товари особистого вжитку – все це експортується через Чорне море. Причорноморське узбережжя – найбільший туристичний регіон, улюблене місце відпочинку та оздоровлення українців.

 Важко переоцінити його важливість  для  України. Однак сьогодні стан Чорного моря є критичним. Експерти все частіше говорять про збільшення інтенсивності забруднення Чорного моря. Воно акумулює в собі усі забруднювачі, які приносять Дніпро, Південний Буг, Дунай, Дністер та іншим ріками з усіх шести країн, що призвело до необоротних процесів у екосистемі моря. Також негативно  впливає робота морських портів та розташування на узбережжі військово-морських сил країн. У морі з’являються природні території без кисню, що призводять до загибелі усього живого.

Сьогодні розв'язанню екологічних проблем Чорного моря сприяє мережа із 6 міжнародних і 36 стаціонарних центрів спеціального моніторингу, створених у рамках Чорноморської екологічної програми (Black Sea Environment Program - BSEP GEF). Центр оцінки забруднень  в Одесі, інтегрованого управління прибережної смуги Новоросійськ (РФ), збереження біорозвитку Батумі (Грузія), екологічних аспектів судноплавства Варна (Болгарія), рибальства та інших живих ресурсів моря у Румунії.

Однак можна зробити висновок, що про позитивні результати роботи говорити зарано. Біорізноманіття моря стає біднішим, рівень промислового вилову риби падає. Причиною цього є відсутність пріоритетів екологічної безпеки Чорного моря та консолідації зусиль щодо покращення його стану.

У свою чергу ми з вами теж можемо зробити маленький внесок у збереження здоров’я Чорного моря – прибрати після себе пляж від сміття, не викидати у річки та море пластик. Спосіб зовсім простий та легкий спосіб, але він допоможе не збільшувати рівень забруднення моря.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі